MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Susza 2024 według IUNG w całym kraju, ale wody nie brakuje już tak bardzo. Które uprawy zagrożone spadkiem plonów?

Redakcja Strefy Agro
Opracowanie:
Pole kukurydzy pod koniec maja 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim
Pole kukurydzy pod koniec maja 2024 r. w województwie kujawsko-pomorskim Agata Wodzień-Nowak
Deszcz padający w ostatnich dniach dla wielu rolników jest na wagę złota. W całym kraju występuje susza rolnicza, a największy deficyt wody odnotowano w Polsce wschodniej, w woj. lubelskim. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował drugi w 2024 roku raport z monitoringu suszy. Niedobór wody dotyka m.in. upraw zbóż, truskawek, krzewów i drzew owocowych.

Trzeba zaznaczyć, że 2. raport Klimatyczny Bilans Wodny obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 maja 2024 roku, zatem czas przed opadami, które pojawiły się w ostatnich dniach.

Susza rolnicza w sezonie 2024. Gdzie brakuje wody?

- Nie padało u nas przez około miesiąc, dopiero na początku czerwca jak zbawienie przyszedł deszcz. Potrzebowały go nie tylko warzywa w ogródkach, ale i kukurydza, buraki, zboża - komentuje rolniczka z województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu golubsko-dobrzyńskiego.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odnotowuje w drugim tegorocznym raporcie:

W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -108 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu o 16 mm.

Największe niedobory wody notowano

  • na obszarze Wyżyny Lubelskiej,
  • na Polesiu,
  • na Nizinie Śląskiej.

Najmniejsze niedobory były w północnych oraz w południowych obszarach kraju. Niemniej według pomiarów IUNG susza rolnicza występowała na terenie wszystkich 16 województw. Notowano ją w uprawach:

  • zbóż jarych i ozimych,
  • truskawek,
  • krzewów owocowych,
  • drzew owocowych,
  • rzepaku i rzepiku.

Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1769 gminach (71,42 proc. gmin Polski), suszę notowano na obszarze 25 proc.

Susza rolnicza a ubezpieczenie upraw

IUNG przypomina rolników, jakie zasady obowiązują w zakresie stwierdzenia suszy, spadku plonów i ubezpieczeń:

(...) zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.) „suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb”.

Zatem stwierdzenie suszy obowiązuje niezależnie od tego, w którym okresie sześciodekadowym wystąpi i zostanie odnotowana przez IUNG, a plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.

Źródło: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza