Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Nasze atomowe nadzieje

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Fot.sxc.hu
Lokalizacje elektrowni jądrowej w dawnym województwie szczecińskim na razie wypadły z gry.
Lokalizacje elektrowni jądrowej w dawnym województwie szczecińskim na razie wypadły z gry.
Z 28 propozycji, jakie złożyli wojewodowie w czołówce rządowego rankingu znalazły się trzy lokalizacje: w Żarnowcu, Klempiczu i Kopaniu nieopodal Darłowa w naszym województwie.

Gryfino na razie wypadło z gry.

 Henryk Piłat, burmistrz Gryfina bardzo trzeźwo ocenia sytuację.

- Myślę, że w naszym przypadku, zaważyła sprawa bliskości granicy - mówi burmistrz. - Już pierwsze protesty Niemców były sygnałem, że z lokalizacją w naszej gminie nie będzie sprawa łatwa. Jesteśmy w Unii, w której Niemcy mają bardzo silną pozycję. Rząd z pewnością brał pod uwagę fakt potencjalnego konfliktu. Poza tym pamiętajmy, że Żarnowiec od dawna był przygotowywany do budowy elektrowni, podobnie Klempicz. Swoje zrobił silny lobbing Trójmiasta i Wielkopolski. Kopań może być zasługa naszych polityków, wiceministra Stanisława Gawłowskiego i posła Sebastiana Karpiniuka.

 Marcin Zydorowicz, wojewoda zachodniopomorski zaznacza, że decyzje o tym, ile będzie w Polsce budowanych elektrowni (dwie czy trzy), jeszcze nie zapadły.

- A pozycja Kopania jest - według słów pani Hanny Trojanowskiej, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej - równorzędna z Klempiczem i Nowym Miastem - podkreśla wojewoda. - To drugie miejsce na liście świadczy o tym, że nasza lokalizacja jest poważnie brana pod uwagę i bardzo mnie to cieszy. Te trzy miejsca będą rywalizować o wybór przy budowie kolejnej elektrowni, i Kopań ma wciąż duże szanse.

 Do wyników rankingu spokojnie podchodzi dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Mariusz Dąbrowski, kierownik Grupy ds. Energetyki Jądrowej Wojewódzkiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego. Ekspert przypomina, iż ostateczną decyzję podejmie inwestor, czyli Polska Grupa energetyczna SA.

 - PGE ma wybudować dwie elektrownie, pierwszą do 2020 roku - mówi prof. Dąbrowski. - Zwracam uwagę na fakt, że z tych trzech lokalizacji tylko Kopań jest położony bezpośrednio nad morzem. Już w latach 80. rozważano budo elektrowni w tym miejscu. Tu jest nieograniczony dostęp do wody słodkiej i słonej, co w przypadku elektrowni jądrowej jest ogromnym atutem. Francuzi budują elektrownię w nadmorskim Flamanville, USA ma reaktory bezpośrednio nad morzem, także Finlandia.

 Profesor zwraca też uwagę jeszcze na jeden, bardzo istotny aspekt wyboru miejsca - społeczny.

- Znamy przecież historię Żarnowca - przypomina ekspert. - Jeśli chodzi o Klempicz, docierają do mnie sygnały, że ma być przeprowadzony plebiscyt. A w przypadku każdej lokalizacji muszą być przeprowadzone konsultacje społeczne.

Nasz ekspert przypomina też, że w ramach tworzonego dopiero polskiego programu jądrowego, planowana jest druga elektrownia.

- Nasze pozostałe lokalizacje, które w rankingu są wysoko, bo w okolicy, są więc perspektywiczne dodaje profesor.

- Na wybór miejsca i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni mamy czas do końca 2013 roku - mówiła podczas styczniowej konferencji u wojewody zachodniopomorskiego Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej.

 nasze typy
Ministerstwo Gospodarki rozważało 28 lokalizacji budowy elektrowni jądrowych. Województwo zachodniopomorskie zgłosiło 10 miejsc, w których można wybudować elektrownię. Lokalizację rezerwową jeszcze z lat 80. - Kopań w gminie Darłowo, Dębogórę w gminie Widuchowa, Krzymów w gminie Chojna, Pniewo i Pniewo-Krajnik w gminie Gryfino, w gminie Marianowo aż trzy lokalizacje - Krzywiec, Lisowo i Wiechowo, i dwa miejsca w gminie Stepnica.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza