Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Ruszyły targi Dom Show

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Rys. Dom Show
Organizatorem DOM SHOW Biznes i Architektura jest Oxxford Creative Service. To impreza z kilkuletnią tradycją, odbywająca się w największych polskich miastach (4 lata we Wrocławiu, w tym roku dom show był już w Łodzi i Wrocławiu).
Organizatorem DOM SHOW Biznes i Architektura jest Oxxford Creative Service. To impreza z kilkuletnią tradycją, odbywająca się w największych polskich miastach (4 lata we Wrocławiu, w tym roku dom show był już w Łodzi i Wrocławiu).
Impreza po raz pierwszy zawitała do Szczecina. Rozpoczęła się dzisiaj, w szczecińskim centrum handlowym - Galaxy. Zakończy w niedzielę - 11 września.

 To targi deweloperskie, mające przybliżyć ich ofertę mieszkaniową. Ale też wydarzenie kulturalne skupiające się na promocji regionu, wskazujące mieszkańcom kierunki rozwoju, przybliżające realizowane inwestycje.

Galaxy nie jest przypadkowym miejscem. Gwarantuje, że w trakcie tygodnia DOM SHOW odwiedzi ok. 300 tys. gości. Mieszkańcy Szczecina mają okazję m.in. zapoznać się ze strategią rozwoju grodu Gryfa, zobaczyć w jakim kierunku zmierza - jak będzie wyglądał za kilka lat.

 Nowe obiekty

 Podczas imprezy prezentowane są prestiżowe miejskie inwestycje. Można zobaczyć makiety szczecińskiej filharmonii, hali widowiskowo-sportowej, ich wizualizacje oraz plany zagospodarowania przestrzeni wokół tych obiektów.

Impreza ma też na celu integrację środowiska szczecińskich architektów. Organizatorzy mają wsparcie Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego przy ZUT w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich w Szczecinie.

 Diamenty

Organziator Oxxford oraz wspomniane IAiPP oraz SARP Szczecin powołały kapitułę konkursową szczecińskiej edycji Diamentów Architektury. Prestiżowe nagrody przyznawane są wraz z Wydawnictwem Murator.

Tym razem uczestnicy rywalizują w dwóch kategoriach:

najlepsza rewitalizacja w Szczecinie

najlepsza przestrzeń społeczna (jakość aranżacji przestrzeni sprzyjająca kontaktom społecznym, lub stwarzająca przyjazne warunki zamieszkania).

Nowe Miasto Akademickie

Studenci Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego prezentują swoje pomysły i wizje szczecińskiego Nowego Miasta Akademickiego.

Na wystawie są najnowsze projekty urbanistyczne i architektoniczne opracowane przez młodych ludzi.

 Targi deweloperskie

 Przez cały tydzień trwają też targi deweloperskie. Deweloperzy inwestujący na terenie Szczecina i okolic przedstawiają swoją ofertę mieszkaniową. Prezentowują zarówno ukończone inwestycje, jak i będące dopiero w trakcie realizacji. Każdy, kto w najbliższej przyszłości planuje przeprowadzkę, znajdzie w ofercie mieszkań, domów, apartamentów coś odpowiedniego dla siebie. W razie niejasności lub wątpliwości specjaliści-konsultanci podpowiedzą, pomogą.

 

Zdaniem ekspertów

 Dr hab. inż.. arch. MAREK WOŁOSZYN, dyrektor Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego ZUT w Szczecinie. - Wszelkie pomysły służące promowaniu dobrej architektury są dobre. W szczecińskiej edycji zwracamy uwagę na przestrzenie publiczne, między architekturą. Mające służyć mieszkańcom podwórza. Także na przestrzenie między blokami, wewnątrz osiedli, podnoszące komfort życia, bezpieczeństwo dzieci itd. Pod tym kątem będziemy oceniać projekty konkursowe, zwracając szczególną uwagę na jakość przestrzeni publicznej między blokami.
Elementem imprezy będzie też prezentacja wizji miasteczka akademickiego. To niemal mój pomysł. Chciałbym aby Szczecin jako ośrodek akademicki mógł wygrywać w konkrecji z innymi miastami, by utrzymał nie tylko jakość kształcenia ale i jakość przestrzeni. Tu widzę największy mankament. Ośrodki akademickie są rozproszone. Przez to nie czuć życia prawie 70 tys. ludzi, studentów i pracowników uczelni. To wielka siła, która może generować, skupiać energię, aktywnie się napędzać. Ale wymaga to zorganizowania przestrzeni. Ta energia rozprasza się, bo placówki nawet jednej uczelni, akademiki, są porozrzucane po całym mieście. A przecież al. Piastów, ul. Narutowicz, tereny po obiektach wojskowych na Pomorzanach są do zagospodarowania. To nowe miasto dawnych koszar, dziewicze ale w centrum, blisko kolei, tramwajów, trzech uczelni. Potrzeba jednak decyzji włodarzy miasta i uczelni, by zaczęły inwestować tworząc tu funkcje akademickie.

Dr hab. inż.. arch. MAREK CZYŃSKI, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Szczecinie Nam zależy na promowaniu dobrej architektury, dobrych rozwiązań. Mało takich inicjatyw. W tym roku skupiamy się na dwóch zagadnieniach. Z jednej strony na kwestiach rewitalizacji, z drugiej strony na obiektach, czy zespołach obiektów, na jakości przestrzeni pomiędzy budynkami. To bowiem decyduje o jakości życia. Chodzi nam o społeczny aspekt inwestycji deweloperskich. By nie ograniczać się do zbudowania kubatury i postrzeganiu architektury tylko w kategoriach ekonomicznych. Tu często jest konflikt szeroko rozumianego interesu publicznego, związanego z jakością i gęstością zabudowy, relacjami między budynkiem a jego otoczeniem. Często realizowane są projekty, które negatywnie odbijają się na jakości życia. Chcemy promować dobrą architekturę ale i jakość życia w tych obiektach. Rewitalizacja z jednej strony, z drugiej - szukanie społecznych aspektów i wartości w kształtowaniu przestrzeni między budynkami.
Dobrze, że Dom Show jest w Szczecinie, bo wpisujemy się w program instytucji, która działa w skali krajowej, wychodzimy na zewnątrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza