Szczecin: Wypełniamy PIT-y za 2012 r.

Notował; Piotr Jasina piotr.jasina@mediaregionalne.pl 91 481 33 34
Szczecin: Wypełniamy PIT-y za 2012 r.
Szczecin: Wypełniamy PIT-y za 2012 r. Fot. Andrzej Szkocki
Inspektorzy pierwszego i trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie podpowiadają jak wypełniać zeznania, z jakich ulg mogą skorzystać, i jakie muszą warunki spełniać. Przypominają, że 30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie zeznania i zapłacenie podatku.
  •  Wypełniłam za męża PIT 36L, czy w części M wpisujemy zaliczki zapłacone za dany miesiąc z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, czy w wysokości wynikającej z przepisów?

- Zaliczki faktycznie wpłacone należy wpisać w pozycję 58 zeznania PIT 36L. Natomiast w części M podatnicy wpisują zaliczki należne za poszczególne miesiące lub kwartały roku podatkowego, które wynikają z podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej przez przedsiębiorcę - nawet jeśli nie zostały wpłacone.

  • W ubiegłym roku pracowałam przez pewien okres w Niemczech, potem w Polsce. Po jakim kursie należy przeliczyć dochody uzyskane w euro?

- Sposób obliczania dochodów uzyskanych w walutach obcych jest taki sam bez względu na kraj uzyskania wynagrodzenia za pracę najemną oraz na zastosowaną metodę zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Przychód osiągnięty za granicą należy pomniejszyć za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku służbowym, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczym stosunku pracy o kwotę odpowiadającą 30% równowartości diety z tytułu podróży służbowej za granicą. Wysokość diety uzależniona jest od docelowego kraju podróży. Kwoty diet określone są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Pomniejszone o diety z tytułu podróży służbowej przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

  • Rozliczyłam się już z podatków i złożyłam PIT 37, ale o okazało się, że nie otrzymaliśmy na czas informacji o kwocie jaką nam wypłacił deweloper za opóźnienie w oddaniu mieszkania - wynikało to z umowy. Deweloper wystawi nam dopiero teraz PIT 8c. Czy mamy składać korektę? Otrzymałam już zwrot podatku z PIT 37 złożonego wcześniej.

- Tak, należy złożyć korektę zeznania, jednak właściwym formularzem będzie PIT 36, a kwotę otrzymaną od dewelopera proszę wpisać w rubrykę: dochody z innych źródeł. Do tego zeznania trzeba wykazać wszystkie dochody wykazane wcześniej w PIT 37 i od łącznych dochodów odliczyć podatek. Może się okazać, iż z tak wyliczonego zeznania wyniknie kwota podatku do zapłaty, w takiej sytuacji należy zwrócić wcześniejszy zwrot podatku oraz dopłacić kwotę z korekty zeznania. Proszę pamiętać, że aby uniknąć płacenia odsetek, od wcześniejszego zwrotu i ewentualnej kwoty podatku do zapłaty wynikającej z korekty, należy rozliczenia podatku dokonać do końca kwietnia. Oczywiście korektę można złożyć za pośrednictwem Internetu.

  •  Założyłam Internet w listopadzie w 2012, nie korzystałam wcześniej z odliczeń kosztów Internetu i nie skorzystam z ulgi na Internet w zeznaniu za 2012 r. W jaki sposób i jak długo będę mogła odliczać Internet w kolejnych latach?

- Ulga internetowa odliczana od dochodów uzyskanych w 2013 roku przysługiwać będzie tylko tym podatnikom, którzy wcześniej z niej nie korzystali. Osoby te będą mogły odliczać wydatki na dostęp do Internetu wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe. Wobec tego, nie odliczy Pani wydatków poniesionych w 2012 r. (za listopad i grudzień), za to odliczy Pani wydatki poniesione w 2013 r.

  • Mąż zmienił pracę. Otrzymał PIT 11 od obecnego pracodawcy, ale nie ma od poprzedniego. Niestety, firma już nie istnieje. Co mam zrobić?

- Proszę pamiętać, że brak PIT 11 nie zwalnia z obowiązku dokonania rocznego rozliczenia dochodów za rok ubiegły. Nawet jeśli pani mąż nie otrzymał PIT 11, to musi złożyć zeznanie roczne.
Prawidłowe rozliczenie zeszłorocznych dochodów bez PIT 11 od płatnika nie będzie łatwe i może być obarczone błędami i na pewno przysporzy pani mężowi dodatkowej pracy przy sporządzaniu rozliczenia, dlatego musi pani mąż spróbować wszystkich metod, aby otrzymać PIT 11. Proszę jak najszybciej porozumieć się z płatnikiem,w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Warto osobiście skontaktować się z osobami reprezentującymi płatnika lub z jego działem kadr czy księgowości. Możliwe, że list ze względu na błędne dane wrócił do płatnika. Przyczyn może być wiele, niekoniecznie mogą one wynikać ze złej woli płatnika.
Jeśli jednak płatnik nie wyjaśni braku PIT-u i nadal będzie się ociągał z przekazaniem dokumentu, można wysłać do niego pismo ponaglające, z kopią skierowaną do urzędu skarbowego. Jeżeli płatnik mimo wszystko nie wystawi informacji o wysokości uzyskanych dochodów, roczne należy sporządzić na podstawie własnych danych. Należy więc odszukać dokumenty dotyczące uzyskanego wynagrodzenia, potrącanych kosztów, składek i zaliczek na podatek. Pomocne mogą tu być otrzymane druki ZUS RMUA, wyciągi bankowe, paski wynagrodzeń i umowa o pracę.
Do rocznego zeznania, składanego w urzędzie skarbowym, należy załączyć pismo wyjaśniające, że nie otrzymano od płatnika informacji PIT 11, a zeznanie wypełniono według posiadanych dokumentów i najlepszej swojej wiedzy. Warto też załączyć kopię pisma wzywającego płatnika do przekazania PIT 11.
Przypominamy, że jeśli pani mąż otrzyma PIT 11 od płatnika już po terminie złożenia swojego rocznego rozliczenia w urzędzie skarbowym, to powinien porównać treść dokonanego przez siebie rozliczenia z informacjami na PIT 11. W razie wykrycia rozbieżności między danymi konieczne będzie dokonanie korekty złożonego rozliczenia. W tym przypadku jako przyczynę korekty należy podać to, że podatnik otrzymał PIT 11 od płatnika ze znacznym opóźnieniem.

  • Rozliczam się wspólnie z mężem. Mamy różne miejsca zameldowania i do różnych urzędów skarbowych poszły nasze informacje PIT 11. W zeznaniu PIT 37 wskazaliśmy urząd skarbowy męża. Czy to wystarczy? Czy można to wszystko wykonać przez Internet?

- Wspólne rozliczenie małżonków możliwe jest przy spełnieniu warunków wynikających z art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli dla każdego z małżonków właściwy jest inny urząd skarbowy, ólne zeznanie składane jest w urzędzie właściwym według miejsca zamieszkania dla jednego z małżonków obojętnie którego. Zeznanie może być złożone zarówno osobiście w Urzędzie Skarbowym, jak również za pośrednictwem Internetu.

  • Po rozliczeniu zeznania, mam do zapłaty 36 zł. Czy jest określony druk przelewu do tego celu?

- Wzór polecenia przelewu zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu podatkowego.
W przypadku wpłaty bezgotówkowej w poleceniu przelewu należy wskazać:
- nazwę organu podatkowego (urzędu skarbowego podatnika);
- numer rachunku bankowego organu podatkowego (można go pobrać ze strony internetowej urzędu skarbowego konto właściwe dla podatku dochodowego od osób fizycznych PIT);
- kwotę podatku;
- nr rachunku bankowego, imię, nazwisko, adres, identyfikator podatkowy (NIP/PESEL), typ identyfikatora ("N" dla NIP-u, "P" dla nr PESEL) podatnika;
- okres (rok, typ okresu, nr okresu) - w tym miejscu należy wpisać 12R (gdzie "12" oznacza rok, a "R" oznacza podatek za rok);
- symbol formularza płatności należy wpisać symbol formularza, z którego wpłacany jest podatek, np. PIT-37.
Pole "identyfikacja zobowiązania" nie ma zastosowania do zapłaty podatku z zeznania PIT- 37. Wypełnia się je m.in. w przypadku wpłaty należności wynikającej z decyzji, postanowienia, tytułu wykonawczego.

  • Czy emeryt płacący składki w PZU Życie może je odliczyć?

- Wydatki związane z opłaceniem składki na indywidualne ubezpieczenie na życie nie podlegają odliczeniu ani od dochodu ani od podatku. Od 1 stycznia 2012 r. podatnicy mają możliwość odliczania od dochodu wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Odliczenie to nie dotyczy jednak składek związanych z zakupioną przez podatnika polisą na życie.
Inspektorzy Małgorzata Budniak i Rafał Buńkiewicz podczas redakcyjnego dyżuru odpowiadają na pytania podatników.
 

Restauratorzy załamani decyzją premiera

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
guest

dot odpowiedzi na:"Rozliczyłam się już z podatków i złożyłam PIT 37, ale o okazało się, że nie otrzymaliśmy na czas informacji o kwocie jaką nam wypłacił deweloper za opóźnienie w oddaniu mieszkania - wynikało to z umowy. Deweloper wystawi nam dopiero teraz PIT 8c. Czy mamy składać korektę? Otrzymałam już zwrot podatku z PIT 37 złożonego wcześniej."
Dlaczego jako korekta ma byc zlozony PIT 36 skoro osoby rozliaczajace sie to osoby fizyczne nie prowadzace dzialalnosci gospodarczej, korekta PIT powinna byc wykonana w tym samym sprawozdaniu co zlozony pierwony PIT

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3