Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecinek. Burmistrz sceptyczny wobec rankingu europejskiego

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. (94) 347 35 99 Fot. Rajmund Wełnic
Generalna przebudowa szczecineckiej oczyszczalni ścieków to największy plac budowy całego projektu ZGDP.
Generalna przebudowa szczecineckiej oczyszczalni ścieków to największy plac budowy całego projektu ZGDP.
Szczecinek zajął 4. miejsce wśród zachodniopomorskich samorządów w rankingu "Gazety Prawnej” na temat pozyskiwania unijnych dotacji.

Świetnie zresztą wypadł cały powiat szczecinecki, bo miejscowe gminy okupują wszystkie pierwsze miejsca. To jednak dobry przykład, jak jeden projekt może wpłynąć na kolejność na liście.

Ranking "Europejska gmina – europejskie miasto 2010” powstał w oparciu o zestawienie programów pomocowych, z których skorzystały samorządy, rolnicy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe z funduszy unijnych. Gazeta czerpała dane z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a kolejność na liście ustaliła biorąc pod uwagę wielkość pozyskanych funduszy, liczbę zrealizowanych projektów i liczbę mieszkańców.

Czytaj także: Szczecinek. Dotacje na remont kamienic

W naszym województwie na czele jest Biały Bór przed Barwicami i Grzmiącą. Szczecinek zajął 4. miejsce, a Borne Sulinowo 7. Skąd ta dominacja gmin powiatu szczecineckiego? To zapewne zasługa licznych inwestycji w budowę i modernizację oczyszczalni ścieków, wodociągów i kanalizacji oraz ujęć wody w całym powiecie w ramach projektu Związku Gmin Dorzecza Parsęty. W całym powiecie są to inwestycje warte 363 mln zł, a samym Szczecinku grubo ponad 100 mln zł.

Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas bardzo sceptycznie podchodzi do tego zestawienia: - Ten ranking jest mi zupełnie obojętny, bo pokazuje nieprawdziwy obraz tak samo, jak rok temu, gdy nas w nim nie było i teraz, gdy jesteśmy wysoko – mówi.

Według burmistrza podstawową wadą tak sporządzonej listy jest fakt, że za podstawowe kryterium przyjmuje się wskaźnik wielkości pozyskanych funduszu na głowę mieszkańca. I to bez rozróżnienia, czy dotację gmina wywalczyła sama, czy też jako fragment większego projektu. Tak jak przy wielkim programie modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w regionie pod skrzydłami Związku Gmin Dorzecza Parsęty. Przy ogromnych kwotach i stosunkowo niewielkich gminach czołowe lokaty w rankingu przypadły więc Białemu Borowi, Barwicom i Grzmiącej.

Czytaj także: Przedsiębiorcy i ekonomiści dyskutowali o dotacjach

– Z całym szacunkiem dla tych gminy, to skorzystały na tym, że uczestniczą w tym projekcie, bo samodzielnie już takich wyników nie mają – mówi J. Hardie-Douglas. – My także oczywiście w projekcie ZGDP jesteśmy, ale oprócz tego dotacje unijne zdobywaliśmy chociażby z projektu Civitas Renaissance, czy nasi przedsiębiorcy aplikując do licznych programów unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza