Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy pracy w Niemczech

Norbert Ziętal
W Niemczech musimy być przygotowani na długie dojazdy do pracy. Jednak po wygodnych drogach, a zwłaszcza autostradach, nawet kilkadziesiąt km, nie jest problemem.
W Niemczech musimy być przygotowani na długie dojazdy do pracy. Jednak po wygodnych drogach, a zwłaszcza autostradach, nawet kilkadziesiąt km, nie jest problemem. Norbert Ziętal
Niemcy chcą wykorzystać przysługujący im siedmioletni okres przejściowy i do 2011 r. blokować swój rynek pracy dla nowych członków UE.

Przydatne adresy

Przydatne adresy

Ambasada Polski w Berlinie
Richard - Strauss Str. 11
14193 Berlin
tel. +49 30 223 13103
fax +49 30 223 13155
e-mail: [email protected]
www.berlin.polemb.net

www.arbeitsagentur.de - Federalny Urząd Pracy
www.arbeitsamt.de - Centralne Biuro Zatrudnienie
www.infopraca.pl - strona z ofertami pracy
www.pol-web.de - strona z ofertami pracy w Niemczech w różnych zawodach
www.praca-w-niemczech.info - oferty i informacje o pracy w Niemczech

Są jednak szanse na znalezienie legalnej pracy.

Do niedawna graniczące z Polską Niemcy były dla naszych rodaków głównym miejscem wyjazdu za pracą. Od kilku lat tę rolę przejęła Wielka Brytania.
Niemiecki rynek pracy jest dla nas zamknięty do 2009 r. Już teraz wiadomo, że ten zakaz zostanie wydłużony o kolejne dwa lata. To dość dziwne, bo w tym kraju brakuje 650 tys. par rąk do pracy.

Niemcy wyjechali

Narzekają pracodawcy, przede wszystkich branży rolniczej, dla których od dawna Polacy byli najliczniejszą, wśród obcokrajowców, siłą roboczą. Niedobory kadrowe są w służbie zdrowia, zwłaszcza we wschodnich landach, skąd co lepsi lekarze w poszukiwaniu lepszych zarobków wyjeżdżają do zachodnich Niemiec, a często za granicę.

Tajemnica blokowania pracy dla Polaków tkwi w sile głosu tamtejszych związków zawodowych. Ich przywódcy nie godzą się na konkurencję niżej opłacanych pracowników ze Wschodu. W wielu sektorach gospodarki ustanowiono płace minimalne, mające chronić rodzimych pracowników

Możesz sam szukać pracy

Po 1 maja 2004 r., czyli od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, nasi rodacy mogą sami składać oferty w niemieckich urzędach powiatowych lub szukać zatrudnienia bezpośrednio u pracodawcy.

Jednocześnie zaostrzono kary za zatrudnianie na czarno obcokrajowców, z więzieniem łącznie. Z tego względu niemieccy pracodawcy, coraz rzadziej decydują się dać komuś pracę na czarno.

Możliwość pracy sezonowej

Niemiecki rynek pracy otwarty jest dla polskich inżynierów oraz dla pracowników sezonowych. Każdy dorosły Polak, przez cztery miesiące w roku, może pracować u jednego lub kilku pracodawców. W tym drugim przypadku chodzi o łączny okres.
Taki wyjątek dozwolony jest jednak tylko w niektórych dziedzinach gospodarki np. w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, przetwórstwie owoców i warzyw, gastronomii, hotelarstwie i obróbce drewna.

Czas pracy nie może być niższy niż 30 godzin dla 6-dniowego tygodnia pracy. Wszelkie formalności związane z pracą sezonową załatwiane są w Powiatowych Urzędach Pracy. Tam też pojawiają się oferty od sprawdzonych pracodawców. Liczba takich ofert pracy jest limitowana.

Niezależnie od pozwolenia na pracę, konieczne jest również uzyskanie zezwolenia na pobyt, przy okresach dłuższych niż 3 miesiące.

Najłatwiej w rolnictwie i na budowie

W sezonie najłatwiej o pracę przy zbiorach truskawek i jabłek, oraz szparagów, ogórków i pomidorów.

Niemcy chętnie zatrudniają polskich informatyków, specjalistów ds. komunikacji, mechaników, piekarzy, cukierników, kucharzy. Sporo jest pracy w budownictwie, dla wykwalifikowanych budowlańców, stolarzy, murarzy. Są oferty dla lekarzy, pielęgniarek opiekunów osób starszych, fizykoterapeutów i rehabilitantów.

Od 4 euro za godzinę

W Niemczech nie ma ustawowo określonej, ogólnokrajowej płacy minimalnej. Jednak obowiązują one w coraz większej ilości branż. Najczęściej stawki są regulowane układami zbiorowymi. Niemieccy ekonomiści wyliczyli, że płaca powinna wynosić minimum 1400 euro, czyli ok. 8,5 euro za godzinę.

W praktyce pracownicy sezonowi otrzymują za godzinę 4 do 6 euro. Średnie miesięczne wynagrodzenie pracowników etatowych wynosi 2700 - 2900 euro.

Ustawowy czas pracy wynosi 48 godz. tygodniowo. Pracownik ma prawo do płatnych przerw w czasie pracy. Półgodzinnej po 6 przepracowanych godzinach i 45 - minutowej po 9 godzinach. Dziennie można pracować maksymalnie 10 godzin.

Pracownicy sezonowi, zwłaszcza osoby pracujące w rolnictwie, są w o tyle dobrej sytuacji, że zazwyczaj pracodawcy zapewniają im mieszkanie i wyżywienie.

Norbert Ziętal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza