Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza liczba pi bez tajemnic [wideo]

Wojciech Frelichowski
Dr Stanisław Kowalczyk, dyrektor Instytutu Matematyki AP w Słupsku.
Dr Stanisław Kowalczyk, dyrektor Instytutu Matematyki AP w Słupsku. Wojciech Frelichowski
14 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Co to za liczba i skąd się wzięła? Odpowiada dr Stanisław Kowalczyk, dyrektor Instytutu Matematyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Czym że jest ta liczba pi, skoro aż zasłużyła na swój dzień?
To, że liczba pi ma swój dzień, to zasługa mediów, że ją wykreowały. Natomiast faktycznie liczba pi zasługuje na to, ale są też inne ważne liczby, mniej znane, które też by na to zasługiwały. Liczba pi to pierwsza stała matematyczna, którą wprowadzili Grecy, a dokładnie Archimedes 2500 lat temu. Ma bardzo prostą definicję. Pi jest to stosunek obwodu okręgu do jego średnicy.

A dlaczego jest tak znana?
Przede wszystkim liczy się jej uniwersalność. Nie wiem czy czytelnicy zdają sobie sprawę, ale liczba pi pojawia się właściwie w każdej dziedzinie nauki. Nie tylko w geometrii, ale na przykład w rachunku prawdopodobieństwa, w teorii liczb, w fizyce, w ekonomii. Tak naprawdę nikt nie potrafi powiedzieć, co jest tak uniwersalnego w tej licznie, że ma tak szerokie zastosowanie.

Czy liczba pi została wyliczona?
Nie, nikt tej liczby nie wyliczy. To był właśnie problem. Dla Greków istniały tylko liczby wymierne. Na przykład Pitagoras odkrył, że istnieje taka liczba jak pierwiastek z dwóch, która nie jest wymierna i był to dla nich szok. O liczbie pi nie wiedzieli nic i było to właśnie jedno z pytań, jakie zostawili starożytni Grecy potomnym, jaki charakter ma liczba pi. Odpowiedź na to pytanie zajęła ponad 2000 lat, bo dopiero na początku XIX wieku francuski matematyk Ewaryst Galois udowodnił, że liczba pi nie jest liczbą algebraiczną. Wiąże się to z dość ciekawą historią, bo podobno Galois pisał tą teorię na dzień przed swoją śmiercią w pojedynku z wybornym fechmistrzem. Galois przeczuwał, że zginie i wcześniej sporządził notatki, z których można było udowodnić, że liczba pi jest liczbą przestępną.

To ile wynosi liczba pi?
Dokładnie nikt tego nie powie, ale w przybliżeniu 3,14. Choć Babilończy uważali, że liczba pi równa się 3 i to im wystarczało do wznoszenia budowli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza