Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy ścisłe wypadły na plus, humaniści polegli na hymnie

Alek Radomski [email protected]
Wczoraj gimnazjaliści pisali drugą część testów na zakończenie szkoły. Dziś egzamin z języka obcego.
Wczoraj gimnazjaliści pisali drugą część testów na zakończenie szkoły. Dziś egzamin z języka obcego. sxc.hu
Dużo chemii i fizyki, obowiązkowo matematyka, trochę biologii i geografii. Wczoraj gimnazjaliści pisali drugą część testów na zakończenie szkoły. Dziś egzamin z języka obcego.

Po wtorkowej części humanistycznej wczoraj gimnazjaliści zmierzyli się z pytaniami matematyczno-przyrodniczymi. Była mapka Polski, na której trzeba było wskazać cztery miasta wojewódzkie. Pytano też o reakcję kwasu octowego z magnezem, układ SI - jednostki i nazwy, wyliczanie średnich, proporcji i objętości figur z matematyki. Z biologii padły pytania o komory serca i o to, jak porusza się krew w małym obiegu. Dodatkowo gimnazjaliści musieli odpowiedzieć, do czego służy EKG.

Uczniowie mieli też policzyć, ile będzie wynosił miesięczny abonament w pewnej firmie telekomunikacyjnej i jaka będzie pula bezpłatnych minut zawartych w pakiecie. Przeważały pytania z fizyki, biologii i chemii. W sumie 36 pytań.

Jak podkreślali uczniowie słupskiego Gimnazjum nr 5, test humanistyczny był dla nich trudniejszy od przyrodniczego. W piątym gimnazjum na egzaminie był komplet. Pisało 160 uczniów.

- Cieszymy się bardzo. Oznacza to dla nas, że nie będziemy musieli organizować dodatkowych testów - podkreśla Elżbieta Krawczykiewicz, wicedyrektor Gimnazjum nr 5.

Nauczyciele podkreślają, że bardzo ważne jest, żeby uczeń zawsze starał się przynajmniej podjąć próbę rozwiązania zadania bez względu na stopień jego trudności. Egzaminatorzy będą zwracać szczególną uwagę na tok myślenia ucznia i poszczególne kroki jego działań.

- Uczulamy uczniów, że trzeba podjąć próbę rozwiązania zadania, bo liczy się każdy punkt - podkreśla wicedyrektor. - Uczniowie czasami piszą tak przeróżne odpowiedzi, że egzaminatorowi trudno podjąć decyzję, jak ma oceniać. Wtedy oceny dokonuje przy współpracy w weryfikatorem i przewodniczącym komisji zazwyczaj na korzyść ucznia - informuje Elżbieta Krawczykiewicz.

Wczorajsze testy zostaną spakowane i przewiezione przez kuriera do Gdańska. Później będą je sprawdzać egzaminatorzy według odgórnie ustalonych kryteriów.

Dopiero w połowie czerwca uczniowie poznają wyniki egzaminu. Zaświadczenie o liczbie zdobytych punktów dostaną razem ze świadectwem w czerwcu. Podobnie jak we wtorek, tak i wczoraj z testu można dostać maksymalnie 50 punktów.

Gimnazjalnych egzaminów nie można nie zdać. Jeśli gimnazjalista zdobędzie zero punktów, ukończy szkołę. Będzie miał jednak problem z dostaniem się do dobrego liceum czy technikum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza