MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trudno udowodnić, ale warto

Redakcja
Choroba zawodowa

W 1990 roku zostałem zwolniony, ponieważ lekarz nie dopuścił mnie do pracy (stwierdził, że jestem głuchy i nie nadaję się na pilarza). Na stanowisku tym pracowałem 10 lat. Nie dostałem renty z tytułu choroby zawodowej; w 1997 roku przyznano mi jedynie czasowo rentę z powodu tzw. niedosłuchu. Chciałbym się dowiedzieć, czy sprawa nie jest przypadkiem przedawniona, bo może mógłbym o rentę z tytułu choroby zawodowej wystąpić jeszcze raz" - pisze Adam R. z Koczały.
Jak rozumiemy, chciałby pan raz jeszcze raz spróbować dowieść, że pana schorzenie ma związek z pracą na stanowisku pilarza.
Od raz uprzedzamy, że może to być trudne, ale nie jest niemożliwe. Jeżeli jest pan zdecydowany ponowić starania o rentę z tytułu choroby zawodowej, pierwsze kroki należy skierować do lekarza prowadzącego i poprosić go o przesłanie do wojewódzkiej przychodni medycyny pracy (w Koszalinie, przy ul. Zwycięstwa 136, tel. 342-40-85; w Słupsku - przy ul. Wojska Polskiego 49, tel. 842-20-52) "zgłoszenia o podejrzeniu choroby zawodowej". Po otrzymaniu takiego zgłoszenia sanepid lub lekarz medycyny pracy przeprowadzi wywiad środowiskowy w pana byłym zakładzie. Po przebadaniu pana i na podstawie wywiadu - wojewódzka przychodnia medycyny pracy (w Słupsku - Ośrodek Medycyny Pracy) wyda orzeczenie lekarskie "o rozpoznaniu choroby zawodowej" lub "o braku odstaw do rozpoznania choroby zawodowej".
Na podstawie tego orzeczenia i wyników wywiadu środowiskowego powiatowy inspektor sanitarny wyda panu decyzję o stwierdzeniu (lub - nie) choroby zawodowej.
Mając w ręku decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej może pan dopiero rozpocząć starania o wypłatę odszkodowania (u byłego pracodawcy) i złożyć w ZUS-ie wniosek o przyznanie renty z powodu choroby zawodowej. Jeżeli lekarz orzecznik uzna, że rzeczywiście jest pan niezdolny do pracy z powodu choroby zawodowej to ustali stopień owej "niezdolności do pracy" i przyzna panu prawo do renty z tytułu choroby zawodowej.
Dodajmy, że w z każdą decyzją i orzeczeniem może się pan nie zgodzić. Jeżeli uzna pan za krzywdzące orzeczenie wojewódzkiej przychodni medycyny pracy - należy wystąpić do niej z wnioskiem o przeprowadzenie nowego badania w innej placówce (np. instytucie medycyny pracy). Od niekorzystnej decyzji powiatowego inspektora sanitarnego można się odwołać do wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Szczecinie lub Gdańsku. Gdyby inspektor wojewódzki podtrzymał decyzję szefa powiatowego sanepidu - można złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Natomiast od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS-u przysługuje odwołanie do Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Koszalinie lub Słupsku.
Jak widać, droga do renty z racji chorobowej jest długa, ale warto o nią walczyć. Uzyskanie prawa do renty w związku z chorobą zawodową spowoduje, że po przejściu na emeryturę przysługiwać panu będzie prawo do pobierania dwóch świadczeń: korzystniejszego w całości i drugiego w połowie. Czyli: do pełnej emerytury i połowy renty lub całej renty i połowy emerytury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza