MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Truskawkowy Księżyc 2022. Kiedy i jak obserwować niezwykłą pełnię Księżyca? To będzie superksiężyc

asz
Truskawkowy Księżyc to pełnia Księżyca w czerwcu. W tym roku będzie to superpełnia - Księżyc będzie wyjątkowo duży i jasny.
Truskawkowy Księżyc to pełnia Księżyca w czerwcu. W tym roku będzie to superpełnia - Księżyc będzie wyjątkowo duży i jasny. CochiseVista/gettyimages.com
Truskawkowy Księżyc to wyjątkowe zjawisko, które co roku zachęca do tego, by spojrzeć w niebo. Ta niezwykła pełnia Księżyca w czerwcu obserwowana jest od lat, a przy dobrych warunkach atmosferycznych nie trzeba wiele wysiłku, by ją dostrzec. Kiedy będzie pełnia Truskawkowego Księżyca i jak ją obserwować? Sprawdź, by nie przegapić!

Kiedy będzie Truskawkowy Księżyc?

Truskawkowy Księżyc w 2022 roku będzie widoczny we wtorek 14 czerwca. Najbliższa pełnia Księżyca nastąpi o godz. 13:52, ale oczywiście najlepsze i najbardziej efektowne widoki na niebie będą dopiero po zmierzchu.

Pełnia Truskawkowego Księżyca swoją nazwę zawdzięcza podobno Indianom z Ameryki Północnej, a konkretnie Algonkinom, którzy w okresie występowania czerwcowej pełni zbierali truskawki. Co ciekawe, to indiańskie plemię miało swoje nazwy nie tylko dla pełni Księżyca w czerwcu, ale też w każdym innym miesiącu roku.

Nie tylko Indianie mieli swoją nazwę na czerwcową pełnię Księżyca. Choć dzisiaj najbardziej znana jest właśnie jako Truskawkowy Księżyc, to inne kultury nazywały ją:

  • Różanym Księżycem (w Europie, od kwiatów kwitnących w tym okresie),
  • Gorącą Pełnią (od rozpoczynających się w tym czasie letnich upałów),
  • Miodowym Księżycem (od miodu pitego na weselach odbywających się w tym czasie).

Śpij tam, gdzie chcesz

Materiały promocyjne partnera

Truskawkowy Księżyc to w tym roku superksiężyc

Co ciekawe, tego samego dnia, w którym wypada Pełnia Truskawkowego Księżyca, przypada także perygeum, czyli moment, w którym Księżyc osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Zjawisko, gdy Księżyc w pełni znajduje się zarazem w perygeum swojej orbity nazywa się superksiężycem, bądź też superpełnią.

Superksiężyc będzie naprawdę super – z uwagi na swoje położenie na orbicie, będzie wyjątkowo dobrze widoczny, większy i jaśniejszy. Niektórzy przesądni twierdzą, że superpełnia sprzyja występowaniu na Ziemi groźnych zjawisk, takich jak trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów, jednak nauka tego nie potwierdza, zatem 14 czerwca możemy spać spokojnie.

Superksiężyc w tym roku będziemy mogli obserwować na niebie jeszcze 13 lipca.

Gdzie i jak obserwować Truskawkowy Księżyc?

Pełnię Truskawkowego Księżyca będzie można obserwować gołym okiem, oczywiście po zmierzchu. Im ciemniej wokół nas, tym lepiej będzie widoczny i tak wyjątkowo duży i jasny księżyc, dlatego chcąc dostarczyć sobie najlepszych wrażeń, na obserwacje warto wybrać się w miejsce, które nie jest nadmiernie zanieczyszczone światłem. Księżyc w pełni przy dobrych warunkach atmosferycznych jest zwykle dobrze widoczny, dlatego wystarczy oddalić się od miejsc oświetlanych przez latarnie, by zobaczyć go jeszcze lepiej.

Źródła: urania.edu.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Truskawkowy Księżyc 2022. Kiedy i jak obserwować niezwykłą pełnię Księżyca? To będzie superksiężyc - Strona Podróży

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza