Trwa nabór do żłobów i przedszkoli w Słupsku. Miejsc dla dzieci z gminy raczej nie będzie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W miejskich przedszkolach w Słupsku w sumie są 623 miejsca. Staś chodzi do przedszkola nr 12. Od września przyjmie ono 25 trzylatków.
W miejskich przedszkolach w Słupsku w sumie są 623 miejsca. Staś chodzi do przedszkola nr 12. Od września przyjmie ono 25 trzylatków. Fot. Łukasz Capar
Udostępnij:
W Słupsku trwa nabór do miejskich żłobów i przedszkoli. Czas na złożenie dokumentów jest do 23 maja. Z doświadczenia wiadomo, że miejsc dla wszystkich chętnych zabraknie. Dodatkowe punkty w rekrutacji będą przyznawane m.in. za szczepienia dzieci oraz za zameldowanie w Słupsku.

Elektroniczna rekrutacja do słupskich przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpoczęła się 9 maja. W Słupsku funkcjonuje 20 przedszkoli miejskich oraz trzy żłobki. Oprócz nich są placówki niepubliczne, w których jednak opłaty za pobyt są dwukrotnie wyższe niż w placówkach miejskich, stąd rokrocznie zainteresowanie placówkami miejskimi jest ogromne i zawsze miejsc brakuje.
Zespół Żłobków Miejskich w Słupsku, w skład którego wchodzą Żłobek nr 1 przy ul. Andersa, Żłobek nr 2 przy al. 3 Maja oraz Żłobek nr 3 przy ul. Łukasiewicza, dysponuje w sumie 347 miejscami. Jednak 181 miejsc jest dla dzieci kontynuujących a jedynie pozostałe 166 miejsc jest wolnych dla dzieci, które w tym roku rozpoczną swoja przygodę ze żłobkiem.
Dokładny podział wyglądał następująco - Żłobek nr 1 ma 105 miejsc (55 wolnych), Żłobek nr 2 ma 116 miejsc (50 wolnych),
Żłobek nr 3 ma 126 miejsc (61 wolnych).

Jednocześnie prowadzony jest nabór do przedszkoli miejskich dla dzieci z roczników 2016-2019. W sumie w 20 placówkach publicznych są 623 miejsca, z czego 12 dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dla 3-latków są 582 miejsca, dla 4-latków 2 miejsca, dla 5-latków 16 miejsc, dla 6-latków 8 miejsc oraz 3 miejsca dla dzieci w grupie specjalnej. Oprócz tego 75 miejsc jest w oddziałach przedszkolnych działających przy trzech słupskich szkołach - w SP nr 3, w SP nr 4 oraz w SP nr 6. W każdej szkole jest 25 miejsc dla 6-latków.

O przyjęciu dziecka do wybranego żłobka, czy przedszkola decyduje liczba punktów przyznanych podczas procesu rekrutacyjnego.
Na pierwszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę tzw. kryteria ustawowe, z których każde ma taką samą wartość punktową. Są to wielodzietność rodziny, niepełnosprawność dziecka lub w rodzinie, samotne wychowywanie dziecka, objęcie pieczą zastępczą.
W dalszym postępowaniu rekrutacyjnym będą brane pod uwagę kryteria, określone przez samorząd. W przypadku przedszkoli
kandydat, który posiada rodzeństwo w przedszkolu lub szkole podstawowej, do której składany jest wniosek dostaje dodatkowo– 20 pkt., kandydat, którego oboje rodziców lub prawnych opiekunów rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz Miasta Słupska i przynajmniej jedno z nich mieszka w Słupsku – 70 pkt.; jeśli tylko jedno z rodziców rozlicza się na rzecz Miasta Słupska – 35 pkt.; kandydat, którego rodzice lub prawni opiekunowie są zatrudnieni lub pobierają naukę w systemie dziennym, co najmniej 8 godzin dziennie – 27 pkt.; kandydat, który jest wychowywany w rodzinie o wyjątkowo trudnej sytuacji rodzinnej objętej pomocą socjalną – 10 pkt.; kandydat, który został zaszczepiony zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych – 15 pkt.
W razie dodatkowych wątpliwości należy skontaktować się z przedszkolem lub z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego pod numerem tel. (59) 84 88 233.

Warunki przyjęcia dziecka do żłobka

O przyjęciu dziecka do wybranego żłobka decyduje liczba punktów przyznanych podczas procesu rekrutacyjnego.
W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę następujące kryteria: zamieszkanie dziecka wraz z rodzicem/ rodzicami (opiekunem prawnym) na terenie Miasta Słupska – 20 punktów, dziecko rodzica/ rodziców pracujących w wymiarze pełnego etatu lub uczących się w systemie dziennym – 20 punktów; trudna sytuacja socjalno-bytowa rodzica/rodziców/ opiekunów prawnych, w tym osoba samotnie wychowująca dziecko – 20 punktów, trudna sytuacja zdrowotna rodzica/rodziców/ opiekunów prawnych wobec którego orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności – 10 punktów, rodzina zastępcza – 10 punktów, dzieci z rodzin wielodzietnych – troje i więcej dzieci – 10 punktów, obowiązkowe szczepienia ochronne – 10 punktów

„Karta zgłoszenia dziecka do żłobka” oraz oświadczenia potwierdzające spełnienie kryteriów dostępne są na stronie Zespołu Żłobków Miejskich w Słupsku https://zlobkislupsk.mojbip.pl/

Co roku pojawia się problem dzieci z gminy Słupska, których rodzice pracują w Słupsku i zależy im, aby dziecko uczęszczało do placówki w nieście. Dla nich miejsc może zabraknąć.

- Kryteria przyjęcia dzieci do żłobków i przedszkoli są bardzo precyzyjnie opisane. Do żłobków i przedszkoli były i są przyjmowane te dzieci, których rodzice spełniają kryteria ustawowe uchwalone przez polski parlament i te określone w aktach prawa miejscowego. Dla nas , jako samorządu, priorytetem jest zapewnienie potrzeb mieszkańców Słupska. Jeśli po rekrutacji będą wolne miejsca, wówczas można stawiać pytania, co z tymi miejscami, jednak na dziś można powiedzieć, że z doświadczenia wiemy, iż słupszczanie mają znaczące potrzeby zabezpieczenia miejsc dla ich dzieci i spodziewamy się wyczerpania możliwości do końca - mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy UM w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie