Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy miliony złotych na inwestycje w miejskiej bibliotece w Słupsku. Nareszcie! Cieszą się pracownicy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W sierpniu rozpocznie się renowacja elewacji zabytkowego budynku biblioteki. 770 tysięcy złotych na ten cel przeznaczyło miasto Słupsk. Inwestycja za 3 mln z dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpocznie się później i zakład remont wnętrza.
W sierpniu rozpocznie się renowacja elewacji zabytkowego budynku biblioteki. 770 tysięcy złotych na ten cel przeznaczyło miasto Słupsk. Inwestycja za 3 mln z dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpocznie się później i zakład remont wnętrza. Łukasz Capar
Dwa miliony sto tysięcy złotych otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont zabytkowego obiektu i zakup nowoczesnego sprzętu. 900 tysięcy złotych dołoży miasto Słupsk, gdyż cała inwestycja to koszt 3 mln złotych.

To bardzo dobra wiadomość dla biblioteki, która na tak duży remont i zakupy czekała od dawna, a ze względu na ogromny koszt inwestycji, wcześniej nie mogła sobie pozwolić na prace z taki rozmachem.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego ponad miliard złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw pro czytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W ramach Narodowego Programu Rozwoju m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy na zakup nowości książkowych dla bibliotek, a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

- Cała planowana inwestycja pochłonie trzy miliony złotych – 2 mln 100 tysięcy otrzymaliśmy z Ministerstwa, a 900 tysięcy to wkład miasta Słupsk – mówi Danuta Rakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku.

Planowane prace

Projekt zakłada prace i inwestycje z dużym rozmachem.

- Będziemy remontować obiekt zabytkowy, jak i ten przylegający do biblioteki, w którym znajdują się zbiory dla dzieci. Głównym celem jest dostosowanie całej infrastruktury dla osób niepełnosprawnych. W ramach projektu będziemy montować windę w głównym budynku, klimatyzację, ponieważ warunki latem są tu bardzo trudne. Temperatura wynosi 30 stopni i czytelnicy nam uciekają, gdyż nie są w stanie wytrzymać dłużej niż 10-15 minut w bibliotece, jak i w naszej czytelni – mówi dyretor.
Ale to nie wszystko.

- Przede wszystkim też taka prozaiczna rzecz, ale dla nas bardzo ważna, jak wymiana instalacji elektrycznej i informatycznej, która jest przestarzała, przebudowa całej infrastruktury przeciwpożarowej, ale przy okazji też zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Zakupimy nowe regały, nowe posadzki, będziemy też kupować nowe sprzęt - m.in. self-check’ i czyli urządzenia do samodzielnego oddawania i wypożyczania książek – mówi Rakowska.

Niezwykle ciekawym pomysłem jest utworzenie Centrum Cyfryzacji Wspomnień. Co to takiego?

- Będzie to miejsce, w którym słupszczanie będą mogli sobie przegrać nagrania z kaset VHS, z płyt winylowych na płyty CD czy inne cyfrowe nośniki pamięci, a także zdigitalizować swoje zdjęcia, które mają w swoich zbiorach. Zainspirowali nas czytelnicy, którzy często pytają, czy nie wiemy, gdzie można to zrobić. Czasami jest tak, że jest jedno dawne zdjęcie w rodzinie, a chętnych jest na nie wielu, a nie każdy wie, jak problem rozwiązać. I w momencie, kiedy pojawił się projekt, a jednym z punktów było stworzenie nowoczesnych miejsc cyfryzacji, od razu wiedziałam, że musimy z tego skorzystać – mówi Danuta Rakowska.
Nowocześniej też będzie w budynku, gdzie znajdują się zbiory dla dzieci i młodzieży.

- Planujemy m.in. zakup nowoczesnych mebli, podłóg interaktywnych. Pomysłów mamy dużo – mówi Rakowska.
Prace zaczną się jeszcze w tym roku. – Na pewno zrobimy dokumentację i chcemy zacząć prace nad windą i wymianą instalacji. Projekt jest rozpisany na trzy lata, więc prace potrwają do 2024 roku.

Lada dzień remont elewacji

Projekt zakłada głównie duże zmiany wewnątrz, tym czasem jeszcze w sierpniu rozpocznie się duży remont elewacji zabytkowego budynku. Ale tu źródłem finansowania jest Urząd Miejski w Słupsku, który wyłożył dodatkowe 770 tysięcy złotych.

- Jutro podpisujemy umowę z wykonawcą i na dniach rozpoczną się prace. Inwestycja jest podzielona na dwa etapy. W tym roku będą remontowane dwie strony – północna i wschodnia, czyli ta od strony ulicy Krętej, a w przyszłym roku ściana południowa. Ścianę zachodnią, czyli przód, już zrobiliśmy w tym roku – mówi Rakowska. – Prace polegać będą gównie na wymianie starej, skruszałej cegły, która jest już w fatalnym stanie i się sypie.

Wszystkie prace renowacyjne i modernizacyjne odbywają się po konsultacji z konserwatorem zabytków, ponieważ biblioteka jest w ewidencji zabytków. Przypomnijmy, że znajduje się w gotyckich murach kościoła św. Mikołaja.

- Bez decyzji i pozwolenia konserwatora zabytków nie możemy podejmować tutaj absolutnie żadnych prac, ani jakichkolwiek zmian – mówi Rakowska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza