Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczą Kaszubów kaszubskiego w Lęborku

Marcin Barnowski [email protected]
Ośmiu samorządowców z powiatu lęborskiego uczestniczy w kursie języka kaszubskiego.
Ośmiu samorządowców z powiatu lęborskiego uczestniczy w kursie języka kaszubskiego. archiwum
Ośmiu samorządowców z powiatu lęborskiego uczestniczy w kursie języka kaszubskiego. Także wicestarosta lęborski, który jest rodowitym Kaszubą.

Jak dowiedzieliśmy się w lęborskim starostwie, program, w ramach którego realizowany jest kurs, to przedsięwzięcie pod nazwą "Kadra Przyszłości", finansowane w 85 procentach z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 15 procentach - z budżetu państwa. Pochłonie 825,5 tys. zł.

W jego ramach przeprowadzanych jest wiele kursów i szkoleń, w tym takich, które mają usprawnić komunikację urzędników z petentami. To m.in. kursy z obsługi programów komputerowych, takich jak corell czy excel, a także językowe w zakresie angielskiego, niemieckiego, no i kaszubskiego.

Jak się dowiedzieliśmy, na ten ostatni, trwający 60 godzin, zapisało się ośmiu urzędników, m.in. wójt z Cewic oraz Ryszard Wenta, wicestarosta lęborski.

Wenta w rozmowie z nami przyznał się, że jest rodowitym Kaszubą, i to z dziada pradziada, a kaszubski jest jego pierwszym językiem, którego jeszcze jako dziecko nauczył się w rodzinnym domu. Czemu więc zapisał się na kurs?

- Bo w szkole nauczyłem się języka polskiego, potem poszedłem na studia i kaszubskiego przestałem używać na co dzień. Poza tym mój kaszubski wyniesiony z domu nie był kaszubskim językiem literackim, a jedynie kaszubskim dialektem sierakowsko-sulęczyńskim. Poprawiam więc teraz moją kaszubską gramatykę, wzbogacam słownictwo i uczę się kaszubskiej pisowni - wyjaśnia wicestarosta lęborski.

Na zajęcia, które odbywają się w Lęborku, uczęszcza dwa razy w tygodniu. Lekcje trwają po dwie godziny, odbywają się popołudniami, po godzinach urzędowania. Jak mówi Wenta, język kaszubski na ziemi lęborskiej jest urzędnikowi bardzo przydatny.

- Zwłaszcza na wsiach mieszka tu wiele starszych osób, które na co dzień posługują się tym językiem. Gdy w tym samym języku będzie mógł z nimi porozmawiać urzędnik, komunikacja i porozumienie będą lepsze. Poza tym powiat lęborski stawia na kaszubszczyznę jako element wyróżniający nasz region i chcemy wykorzystywać go w promocji - podkreśla Ryszard Wenta.

Dodaje, że wkrótce język kaszubski będzie zresztą wyróżniał już nie tylko najstarszych mieszkańców kaszubskich wiosek, ale także lęborską młodzież.

W ramach ożywiania języka kaszubskiego w regionie, w powiecie lęborskim naukę tego języka, wywodzącego się z języka dawnych Pomorzan, nauczyciele prowadzą już obecnie aż w 70 klasach i zajęciami tymi objętych jest już obecnie 800 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza