Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie udają, że nie umieją pisać

Marcin Prusak [email protected] tel. 059 848 81 28
Dzięki zaświadczeniom szóstoklasiści i gimnazjaliści mają 30 minut więcej na napisanie egzaminu.
Dzięki zaświadczeniom szóstoklasiści i gimnazjaliści mają 30 minut więcej na napisanie egzaminu.
Coraz więcej dzieci próbuje wyłudzić od psychologów zaświadczenia o dysleksji i dysortografii. Rekordy biją uczniowie ostatnich klas wszystkich typów szkół. Zdobywają zaświadczenia, żeby łatwiej zdać egzaminy.

- Co roku mamy uczniów, którzy chcą nas oszukać, że są chorzy na dysortografię i dysleksję - informuje Grzegorz Nosewicz, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku. - Zdarzają się nawet tacy, co przychodzą do nas dopiero na rok przed maturą. To od razu jest podejrzane, bo jak radzili sobie w szkole do tej pory?
Najwięcej uczniów trafia do poradni psychologicznych we wrześniu. Prym wśród nich wiodą uczniowie trzecich klas gimnazjalnych, którzy chcą zdobyć zaświadczenia o dysortografii i dysleksji, aby mieć ułatwienia na egzaminach gimnazjalnych. Dzięki zaświadczeniom szóstoklasiści i gimnazjaliści mają 30 minut więcej na napisanie egzaminu, a oceniający ich prace nie biorą pod uwagę błędów ortograficznych i staranności pisma. Dzięki temu zdający zyskują kilka dodatkowych punktów. W czasie roku szkolnego nie piszą też dyktand.
Takie udogodnienia spowodowały, że wśród zdających egzamin na zakończenie gimnazjum w województwie pomorskim prawie 27 procent miało zaświadczenia o dysleksji. Tymczasem naukowcy podkreślają, że przypadłość ta dotyczy najwyżej 10 procent naszego społeczeństwa.
- Rodzice chcą pomóc dzieciom w dostaniu się do szkoły średniej - zauważa Lech Raś, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Słupsku.
Problem zauważają też dyrektorzy podstawówek.
- Mamy po kilka takich przypadków rocznie - mówi Danuta Wyrwa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku.
Otrzymanie zaświadczenia o dysleksji nie jest łatwe. Badany musi udowodnić, że zna wszystkie zasady ortograficzne i musi zdać trudny test. Przeszkody te powodują, że wielu udających chorobę uczniów nie otrzymuje zaświadczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza