Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ze słupskiej jedynki w Transylwanii. Co robili w kraju Drakuli? [zdjęcia]

WF
Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupsku
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku przebywali z kilkudniowa wizytą w Transylwanii, jednej z krain Rumunii. Uczestniczyli tam w projekcie dotyczącym szkodliwości palenia papierosów.

Projekt o nazwie „Palenie jest passe - młodzieżowa kampania społeczna" to profilaktyczna kampania uświadamiająca szkodliwość palenia papierosów. Każdego roku na całym świecie z powodu palenia papierosów przedwcześnie umiera ponad 8 milionów ludzi.

Jak nas poinformowała Wioleta Subocz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku, uczniowie z klas 7 - 8 wyjechali do rumuńskiej szkoły w Sacele, miejscowości w pobliżu miasta Braszów w Transylwanii, aby wraz z uczniami opracować i przeprowadzić działania w ramach kampanii "Palenie jest passe". M.in. w międzynarodowych grupach opracowali przebieg kampanii i jej logo. Przeprowadzili wywiady środowiskowe wśród społeczności rumuńskiej dotyczące palenia papierosów, opracowali ankiety dotyczące nałogu nikotynowego oraz ich wyniki i rekomendacje do dalszych działań profilaktycznych.

Uczniowie spotkali się także na wykładach ze specjalistą z Anti-drog Center w Braszowie dotyczących nałogów. Wspólnie zaprojektowali plakaty profilaktyczne oraz stworzyli e-booka na temat szkodliwości palenia i zachowań asertywnych, który będzie rozpowszechniony w słupskich placówkach edukacyjnych jako pomoc dydaktyczna.

Wszystkie działania realizowane były w szkole w Sacele w języku angielskim. Przed wyjazdem do Rumunii uczestnicy z SP1 wzięli udział w zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego, języka rumuńskiego, kultury i tradycji Rumunii oraz prowadzenia kampanii społecznych. Przedsięwzięcie miało na celu kształcenie kompetencji kluczowych w praktyce, zwłaszcza kompetencji w zakresie wielojęzyczności i kompetencji cyfrowych.

Ponadto słupscy uczniowie z SP1 nabyli też doświadczenia w pracy i nauce w międzynarodowej grupie, rozwinęli umiejętności uczenia się, podnieśli swoje kompetencje z zakresu przedsiębiorczości, kreatywności, kompetencje społeczne, osobiste i obywatelskie oraz poznali kulturę i tradycje Rumunii.

- Tygodniowy pobyt w Sacele był dla naszych uczniów świetną okazją do integracji europejskiej, oswojenia się z międzynarodowym środowiskiem oraz podniesienia wiedzy z edukacji zdrowotnej dotyczącej profilaktyki palenia – podkreśla Wioleta Subocz.

Uczniowie poznali też codzienne życie rówieśników z Transylwanii, uczyli się z nimi tradycyjnych tańców rumuńskich, odwiedzili zamek Draculi w Bran oraz Braszów, perełkę Transylwanii, spędzili wspólny czas na rozmowach, zabawie i pracy.

- Nauka poza granicami kraju otworzyła przed naszymi uczniami zupełnie nową perspektywę edukacyjną, a nauczyciele mieli okazję do wymiany dobrych praktyk oraz integracji europejskiej w ramach nauczania – dodaje wicedyrektor SP1.

Budżet projektu w wysokości 52 866 zł został w całości sfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i Europejskie Fundusze Wiedza, Edukacja Rozwój w ramach programu Ponadnarodowa Mobilność Uczniów realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza