Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustecki Stawek Upiorów u progu wiosny [ZDJĘCIA]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Ustka to nie tylko plaża, morze i port. W lesie po północno-zachodniej części miast kryje się Stawek Upiorów, który jest bardzo dobrym miejscem na weekendowy spacer.

Stawek Upiorów to bagienny zbiornik wodny o powierzchni 32 arów położony w lesie w okolicy osiedla Kościelniaka w Ustce. Do stawku trafić jest bardzo łatwo. Schodząc z peronu stacji Ustka Uroczysko (znajduje się na końcu ul. Kościelniaka) w kierunku morza, od razu należy skręcić w lewo. Po ok. 300 metrach ścieżką wzdłuż torów dochodzimy do stawku.

Ustecki Stawek Upiorów u progu wiosny [ZDJĘCIA]

Stawek Upiorów jest pozostałością jeziora, które wraz z jeziorami Modła oraz Wicko stanowiły pasmo nadmorskich jezior pomiędzy Ustką a Jarosławcem. W XIX wieku mokradła na zachód od Ustki zaczęto osuszać i w efekcie z dawnego jeziora pozostał niewielki staw. Jego niemiecka nazwa brzmiała Seekenmoor, co według niemieckiego badacza Ericha Brose oznaczało „See Klein Moor”, czyli małe jezioro bagienne.

Używana była też nazwa Seekenmoor, czyli Turzycowe Bagno, gdyż w wodach stawku masowo występowały rośliny z gatunku turzyc.

Ze stawkiem w środku lasu łączone są liczne legendy o upiorach rzekomo mieszkających w ciemnobrunatnych wodach. Upiory według legend miały błędnie wskazywać drogę podróżnym, którzy mieli ginąć w odmętach stawu. W 1930 roku w czasopiśmie „Ostpomersche Heimat” opublikowano zapis legendy o błędnych ognikach i zjawach, które zwiodły woźnicę powożącego karetą w odmęty Seekenmoor. Dlatego stawek zyskał również bardzo obiegową nazwę – Stawek Upiorów.

Trzy lata temu otoczenie Stawku Upiorów zostało zagospodarowane. Wokół stawku wytoczono trasy spacerowe, część na drewnianych pomostach, ustawiono ławki, wybudowano zapory zabezpieczające przed os usuwaniem się wydmy po wschodniej stronie zbiornika oraz wybudowano altanę z miejscem na grilla. Rewitalizacja została przeprowadzona przy wykorzystaniu funduszy europejskich.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza