Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Białym Spichlerzu zwiedzający będą korzystać z audioprzewodników

red
Wizualizacja Białego Spichlerza w Słupsku.
Wizualizacja Białego Spichlerza w Słupsku. Muzeum Pomorza Środkowego
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zakupiło w audioprzewodniki które będą wykorzystywane w zrewitalizowanym Białym Spichlerzu.

Zakup był możliwy dzięki Programom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Program „Infrastruktura Kultury” i zrealizowany w ramach zadania „Zakup audioprzewodników wraz z osprzętem i oprogramowaniem dla słupskiej siedziby Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku”.

Audioprzewodniki to nowoczesna i wygodna forma zwiedzania – wystarczy wypożyczyć w kasie muzealnej niewielkie urządzenie wyposażone w słuchawki. Dzięki temu nawet indywidualni zwiedzający, którzy nie będą chcieli skorzystać z pomocy przewodnika będą mogli dowiedzieć się więcej na temat ekspozycji. Obok standardowych tekstów przeznaczonych dla wszystkich zwiedzających, słupskie muzeum planuje wykonać nagrania specjalnie dla dzieci, osób niewidomych i niedowidzących (tzw. audiodeskrypcje), a także angielską wersję oprowadzania.

Technologia, na którą postawili słupscy muzealnicy, pozwala na korzystanie z przewodników nawet osobom nie do końca obeznanym z nowoczesnymi technologiami, ponieważ nagrania uruchamiać się będą automatycznie w wyznaczonych punktach wystaw. Stąd też liczymy, że będzie to duże ułatwienie dla także osób starszych i niepełnosprawnych, które umożliwi im np. zwiedzanie we własnym tempie. Dodatkowo urządzenia wyposażone są w pętlę indukcyjną wzmacniająca sygnał docierający do aparatów słuchowych.

Ten rodzaj audioprzewodników wyposażony jest również w nadajnik z mikrofonem, który może być wykorzystywany przez pracownika muzeum, dzięki czemu wszystko, oczy opowiada zostanie dobrze usłyszane przez uczestników oprowadzania.

W ramach zadnia udało się zakupić 20 odbiorników ze słuchawkami i 20 pętli indukcyjnych, nadajnik z mikrofonem, 2 specjalne ładowarki, programator i odpowiednie oprogramowanie, a także aż 32 znaczniki radiowe i 15 znaczników podczerwieni, które odpowiednio rozmieszczone na pięciu kondygnacjach Białego Spichlerza umożliwią samoczynne włączanie się nagrań w najbardziej interesujących miejscach ekspozycji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały” była możliwa dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego. Wartość projektu to prawie 21 mln złotych, z czego blisko 7,5 mln przekazał Samorząd Województwa Pomorskiego, a około 10 mln pozyskano z funduszy Unii Europejskiej. Kolejnym etapem projektu będzie rewitalizacja i adaptacja Czerwonego Spichlerza, w którym znajdą się m.in. nowoczesne sale edukacyjne, ogólnodostępna biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. MPŚ dokłada starań o pozyskanie środków na ten cel.

Otwarto wyremontowany Biały Spichlerz w Słupsku (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza