MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Kępicach budują nowe bloki. Mieszkania mają już swoich najemców

Wojciech Lesner
Opracowanie:
Losowanie mieszkań w gminie Kępice. Powstanie 48 nowych lokali.
Losowanie mieszkań w gminie Kępice. Powstanie 48 nowych lokali. gmina Kępice
13 czerwca, w Kępicach odbyło się losowanie mieszkań budowanych w ramach przynależności gminy do spółki KZN Pomorze. Nowi najemcy mogą liczyć na niski czynsz i wykup lokalu na własność.

Budynki powstają przy ul. gen. Sikorskiego. Będą podpiwniczone, wyposażone w windy, a cała infrastruktura ma zostać dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdzie się w nich 48 mieszkań. Na zewnątrz powstanie plac zabaw i miejsca postojowe dla mieszkańców.

Przyszli lokatorzy mieszkań wiedzą już, pod którym numerem zamieszkają. 13 czerwca w Urzędzie Miejskim w Kępicach odbyło się losowanie, przeprowadzone przez spółkę KZN Pomorze. Wcześniej, do gminy wpłynęło 58 wniosków. Największym zainteresowaniem cieszyły się duże mieszkania, ale nie brakowało tez chętnych na te dwupokojowe. Najczęściej wnioski składały osoby młode, zarówno samotne jak i z rodzinami.

Mieszkańcy, którzy przeszli nabór i otrzymali mieszkanie, do tej pory nie wiedzieli, który konkretnie lokal przypadnie im w udziale. Losowanie przeprowadzono dwuetapowo – najpierw przyszli najemcy wyciągali z naczynia numer, według którego ustalono kolejność losowania właściwego.

Na początku spotkania przedstawiciele Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Pomorze opowiedzieli o przedsięwzięciu, o tym, czym jest SIM i dla kogo przeznaczone są mieszkania. Wytłumaczyli także przyszłym najemcom, co będzie wchodziło w skład czynszu, który na początkowym etapie będzie wynosił 27,6 zł za metr kwadratowy – z czego około 12 złotych będzie przeznaczane na spłatę i obsługę kredytu, a 3,80 zł będzie stanowiła zaliczka na media. Po upływie kilku miesięcy czynsz zostanie obniżony.

- Wynika to z faktu, że obecnie procedujemy kredyt w wysokości 7,3 mln złotych. To część kosztów budowy, jaką będą pokrywali najemcy. Natomiast już teraz wiemy, że partycypacja będzie wynosiła 3 miliony złotych, a więc znacząco mniej, bo dzięki zaangażowaniu gminy udało się pozyskać dodatkowe środki zewnętrzne – mówili przedstawiciele KZN Pomorze.

To już obniży koszt obsługi kredytu z 12 do około 4 złotych, a więc czynsz będzie wynosił 19,6 złotych za metr kwadratowy. Burmistrz Magdalena Majewska podkreślała także, że najemcy będą mogli starać się również o dopłaty do czynszu, tak jak było to w przypadku programu Mieszkanie Plus.

Lokatorzy po 15 latach i spełnieniu odpowiednich warunków będą mogli uzyskać lokale na własność. Koszt budowy mieszkań to około 20 milionów złotych. Gmina Kępice na tę inwestycję otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, rządowego Funduszu Dopłat, Krajowego Planu Odbudowy oraz tzw. grantu OZE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza