Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W kolejce po PESEL. Słupski ratusz oblegany przez uchodźców

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Słupski ratusz oblegany przez uchodźców.
Słupski ratusz oblegany przez uchodźców. Łukasz Capar
Tłum Ukraińców od rana czekał przed słupskim ratuszem. Uchodźcy wojenni ustawili się w kolejce, by złożyć wnioski o nadanie numeru PESEL.

Ukraińcy czekali w kolejce już od godziny 4. Utworzono nawet listę kolejkową.

- Dzisiaj rozdaliśmy pulę numerków do piątku, ale ratusz będzie czynny także w sobotę. W dni powszednie obywatele Ukrainy mogą zgłaszać się do pokoju numer 10 na parterze do godziny 18 – mówi Monika Rapacewicz, rzeczniczka słupskiego ratusza.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa stwarza uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę i przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego, możliwość ubiegania się o nadanie nr PESEL. Za tym z kolei idzie składanie wniosków o wsparcie.

PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości na podstawie paszportu, aktu urodzenia w przypadku dzieci itd., czy wcześniejszego potwierdzenia przez Straż Graniczną przekroczenia granicy, ale też na podstawie oświadczenia, jeżeli uchodźcy nie mają żadnych dokumentów. Po zalegalizowaniu pobytu w Polsce i otrzymaniu PESEL uchodźcy dostaną świadczenie w wysokości 300 zł na start. Samorządy z kolei mają otrzymać dotację na pokrycie kosztów obsługi tego programu w wysokości 2% kwoty przeznaczonej na wypłatę jednorazowego świadczenia, czyli 6 zł od świadczenia.

Uchodźcy będą mieli prawo do świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego 500+, dofinansowania na obniżenie opłaty za żłobek, czy w przypadku dzieci, które uciekły z Ukrainy z innym krewnym – do ustanowienia opiekuna zastępczego, który będzie mógł się ubiegać o świadczenia. Dzieci ukraińskie z pieczy zastępczej będą mogły trafiać do polskich placówek lub rodzin zastępczych i nie będą wliczane do obowiązujących w nich limitów.

Gminy oraz podmioty prywatne będą mogły tworzyć żłobki i kluby dziecięce, które nie spełniają wszystkich przewidzianych standardami wymogów. Ustawa stwarza też możliwość ubiegania się o stypendia socjalne oraz dostępu do bezpłatnej opieki medycznej i podjęcia legalnej pracy w Polsce.

Specustawa dotyczy także Polaków pomagających Ukraińcom. Osoby, które udzieliły schronienia uchodźcom w swoich domach czy mieszkaniach, otrzymają maksymalnie za 60 dni gratyfikacje finansowe. Wypłata nastąpi na wniosek złożony w urzędzie miasta lub gminy. Trzeba będzie w nim podać czas pobytu uchodźców, liczbę przyjętych osób, ich imiona, nazwiska, PESEL. Należy też złożyć oświadczenia, że pomagający nie pobierał gratyfikacji z innej gminy oraz że nie pobierał pieniędzy za wynajem od tych uchodźców. Ustawa przewiduje refinansowanie kosztów a nie płacenie "z góry".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza