Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kołobrzegu dyskutowano o ekofunduszach

Iwona Marciniak [email protected] Tel. 94 347 35 99
W Kołobrzegu dyskutowano o ekofunduszachDyskusje trwają o wielkich, unijnych pieniądzach, które już wykorzystano i o tych, po które będzie jeszcze można sięgać.
W Kołobrzegu dyskutowano o ekofunduszachDyskusje trwają o wielkich, unijnych pieniądzach, które już wykorzystano i o tych, po które będzie jeszcze można sięgać. sxc.hu
W Kołobrzegu trwa dwudniowa konferencja zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tematem jest ekologia i wielkie pieniądze.

- Myślę, że warto raz do roku organizować takie spotkanie - przekonywał wczoraj podczas konferencji prasowej prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski. - Najlepszym dowodem na to jest frekwencja. Swoja obecność potwierdziło u nas prawie 290 osób. Mamy na sali ok. 100 wójtów, burmistrzów i prezydentów z całego województwa.

Rozpiętość tematów krótkich prelekcji wygłaszanych m.in. przez reprezentantów samorządów i instytucji współpracujących z Funduszem i sięgających po pożyczki i dotacje jest ogromna: od wdrażania nowej ustawy śmieciowej po rychłą cyfryzację.

Wśród prelegentów znaleźli się więc m.in.Sławomir Kiszkurno (Liga Ochrony Przyrody), zapowiadający aktywną promocję i edukację w kwestii "śmieciowych" nowinek i Maria Bartczak, dyrektor TP w Szczecinie, przygotowującej się do akcji informowania o tym, co będzie oznaczać dla zwykłego Kowalskiego przejście z nadawania analogowego na naziemne cyfrowe. - Wytypowaliśmy 30 miast i miasteczek. Zajedziemy tam z kamerami i będziemy tę rewolucje oswajać, tłumacząc również co trzeba zrobić ze zużytym już sprzętem - mówiła wczoraj.

Dyskusje trwają o wielkich, unijnych pieniądzach, które już wykorzystano i o tych, po które będzie jeszcze można sięgać. W Kołobrzegu pojawili się również m.in.: wojewoda Marcin Zydorowicz i wiceminister Stanisław Gawłowski.

Rozmawialiśmy z nim m.in. o jednym z największych, ale i najbardziej problematycznych, proekologicznych przedsięwzięć, czyli gospodarce wodno - ściekowej w dorzeczu Parsęty i wiszącą nad gminami z powiatów: kołobrzeskiego (z gminą Sławoborze) i białogardzkiego groźbą zwrotu ponad 30 mln euro, których zażądała Komisja Europejska, po podzieleniu wielkiej inwestycji na dwie fazy i przesunięciu Szczecinka do finansowania z nowego, unijnego rozdania.

- 20 listopada Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęła uchwałę o zamianie pożyczki udzielonej gminom na bezzwrotną dotację. Dzięki temu udało się ściągnąć to obciążenie z gmin i ich mieszkańców - powiedział Stanisław Gawłowski.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza