Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łebie powstaje Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wizualizacja Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
Wizualizacja Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Fot. Plus3Architekci
W Łebie trwa wielka inwestycja. Powstaje tam Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Obiekt w stanie surowym ma być gotowy do połowy tego roku.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie to inwestycja unikatowa na skalę krajową, która – według zapowiedzi – pozwoli w nowoczesny sposób przedstawić tematykę archeologicznych badań podwodnych.

Inwestorem budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Zaś finansowanie pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Planowany koszt budowy wynosi około 40 mln zł.

Muzeum powstaje w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Plus3Architekci z Warszawy. Koncepcja budynku to jednorodna bryła o powierzchni zabudowy 3000 metrów kwadratowych. Projekt wyróżnia się oryginalną, nowoczesną i dynamiczną formą nawiązującą do morskiego i żeglarskiego charakteru muzeum.

Obiekt będzie się także wyróżniał niskim zużyciem energii. W projekcie założono nowoczesne i ekologiczne pompy ciepła oraz instalację fotowoltaiczną o mocy około 50 kW.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, głównymi założeniami ekspozycji muzeum w Łebie będą chronologiczno-tematyczne przedstawienie wszystkich aspektów archeologicznych badań podwodnych prowadzonych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz zaprezentowanie szeroko pojętych zagadnień z dziedziny rybołówstwa bałtyckiego.

Powierzchnie wystawowe będą rozłożone na kilku poziomach przestrzennej sali ekspozycyjnej, w których na ponad sześciu tysiącach metrów kwadratowych planowane są aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów wraz z ówczesną sztuką szkutniczą, wyeksponowanie wraków i obiektów zbadanych i wydobytych w czasie podwodnych badań archeologicznych oraz przedstawienie zagadnień związanych z rybołówstwem morskim, takich jak fauna i flora Morza Bałtyckiego, porty rybackie czy rybacy i ich kultura, a także z ratownictwem morskim.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie ma również pełnić funkcje edukacyjne. W okresie roku szkolnego w placówce organizowane będą zajęcia dla dzieci oraz młodzieży szkolnej. Dodatkowo tematy z zakresu praw fizyki, podstaw nawigacji, praw ruchu na drogach wodnych, walorów turystyki morskiej, rodzajów ryb, ochrony środowiska i przyrody, a także ratownictwa morskiego podparte będą stanowiskami interaktywnymi.

Termin zakończenia pierwszego etapu budowy muzeum planowany jest na 30 czerwca 2021 roku. Placówka będzie funkcjonować jako oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Muzeum w Łebie jest jedną z 94 inwestycji muzealnych realizowanych obecnie przez MKiDN w ramach sieci nowoczesnych muzeów.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza