Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lęborku uczczą 150. rocznicę urodzin Paula Nipokowa, pioniera telewizji

Fot. Edyta Litwiniuk
Paul Nipkow, grany przez aktora, ukazał się podczas Nocy Muzeum.
Paul Nipkow, grany przez aktora, ukazał się podczas Nocy Muzeum. Fot. Edyta Litwiniuk
Nipkolandia, pomnik Nipkowa, a może ulica jego imienia? Miasto przygotowuje się do obchodów Roku Nipkowa w 2010 roku. Atrakcji nie zabraknie.

Sztandarowa postać, która ma kojarzyć się z Lęborkiem to Paul Nipkow, wynalazca tarczy swojego imienia i prekursor telewizji - tak przynajmniej wymarzyły sobie władze miasta od pewnego już czasu, podejmując działania mające na celu wypromowanie tej postaci. Odbyła się już uroczysta sesja rady miejskiej, na której zdecydowano, że rok 2010 w związku z okrągłą rocznicą urodzin wynalazcy ma być Rokiem Nipkowa. Ale to nie wszystko. Powstał kalendarz z motywem przewodnim telewizora, ubiegłoroczne monety lokalne - lewinki, były poświęcone Nipkowowi i jego wynalazkowi.

Miasto przypomniało swoje, niektóre już realizowane, pomysły, jak choćby stworzenie książki przygodowej z Lęborkiem i Nipkowem w tle, ustanowienie nagrody im. Paula Nipkowa czy stworzenie komiksu
i gry zręcznościowej z hasłem "Lębork kolebką telewizji".

W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami obchodami jubileuszu urodzin wynalazcy lęborski magistrat zorganizował spotkanie, na które zaprosił osoby i instytucje, do których zwrócił się z prośbą o współpracę. Ciekawych pomysłów nie zabrakło. Przedstawiciel Wydziału Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego zaproponował m.in. wykłady lub prezentacje dla uczniów lęborskich szkół, które poprowadziliby studenci UG. Szczególnie ten ostatni pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem.

Najwięcej kontrowersji wzbudził projekt interaktywnego pomnika tarczy Nipkowa wykonany przez Mateusza Pęka. Uczestnicy spotkania mieli podzielone zdania na ten temat. Dla jednych projekt był zbyt skomplikowany. Innym się podobał. Jeszcze innych zreflektowała cena - blisko 100 tys. trzeba by było zapłacić za jego wykonanie.

- Zróbmy pomnik, ale prostszy. Może sam telewizor, może postać Nipkowa - przekonywał jeden z uczestników.

Nam najbardziej spodobał się pomysł stworzenia w mieście szlaku telewizorków. W nawierzchni chodników zamiast zwykłych płytek, znalazłyby się takie w kształcie telewizora.

- Można by ten pomysł połączyć z ideą szlaku turystycznego śladami Nipkowa zaproponowanego przez lęborskich przewodników z PTTK - dorzucił jeden z uczestników. Wśród pomysłów padły m.in. stworzenie okolicznościowego datownika czy nazwanie jednej z ulic imieniem Paula Nipkowa.

Pomysł

A ty jaki masz pomysł na uczczenie Roku Nipkowa i rozsławienie Lęborka jako kolebki telewizji? Może warsztaty filmowania i montażu dla młodzieży, pokazy starych filmów, "sala pamięci telewizorów", w której można byłoby zobaczyć stare, najlepiej działające jeszcze odbiorniki? A może graffiti z motywem telewizora na dworcu PKP czy elewacji niektórych bloków? Podziel się pomysłem. Napisz na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza