Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lesie trzeba uważać na kleszcze

Sylwia Lis [email protected]
sxc.hu
Najmniejsze mają milimetr. Mimo że są tak małe, mogą narobić wiele szkód. Kleszczy w lasach jest w tym roku mnóstwo. Te pajęczaki przenoszą groźną chorobę - boreliozę.

- Tylko kilka minut byłam w lesie - mówi pani Joanna (nazwisko do wiadomości redakcji). - Gdy wróciłam do domu, poczułam delikatne swędzenie na nodze. Spojrzałam i zobaczyłam kleszcza. Na szczęście nie zdążył się wbić w skórę. Bo już sama nie wiem, w takiej sytuacji wyrwać go czy lepiej nie. Ostatnio dużo słyszy się o boreliozie.

Borelioza to groźna choroba, często dotyka osoby, które często chodzą po lesie. Szczególnie narażeni są leśnicy, którym pracodawca zagwarantował szczepienia przeciw chorobie przenoszonej przez kleszcze.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bytowie odnotowała już pierwsze zachorowania na boreliozę.

- W pierwszym półroczu 2011 roku było w naszym regionie sześć przypadków boreliozy - mówi Anna Krefft, szef bytowskiego sanepidu.

Dyrektorka radzi, jak bezpiecznie pozbyć się owada.
- Przy usuwaniu kleszcza najlepiej używać pęsety, którą należy uchwycić kleszcza jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem pociągnąć w górę - tłumaczy. - Po ukąszeniu miejsce na skórze należy zdezynfekować, na przykład spirytusem. Jeśli resztki kleszcza pozostały w skórze, należy zgłosić się do lekarza w celu ich usunięcia.

Specjaliści twierdzą, że w żadnym razie nie należy kleszcza wykręcać, zgniatać, przypalać, smarować tłuszczami, benzyną, środkami dezynfekującymi ani innymi substancjami. Czynności te mogą powodować zwracanie treści pokarmowych przez kleszcze, co może podnieść ryzyko infekcji.

Borelioza jest chorobą zakaźną. Jeśli już ugryzie nas kleszcz, należy zwrócić uwagę, czy na ciele pojawia się tzw. rumień wędrujący, potem może pojawić się naciek. Objawy boreliozy są podobne do objawów grypy. Choroba nie leczona może wywołać zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia czucia, psychiczne czy też dokuczliwe bóle różnych części ciała. Boreliozę leczy się antybiotykami.

Groźniejszą chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. W późniejszym etapie może dojść do porażenia układu nerwowego, a nawet śmierci.

Jak więc uchronić się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze? Podstawą jest odpowiedni ubiór. Gdy idziemy do lasu, należy się odpowiednio ubrać, długie spodnie bluza z kapturem, kalosze.
Po powrocie do domu należy wziąć prysznic, a potem dokładnie obejrzeć ciało. Kleszcze umiejscawiają się w zakamarkach, w pachwinach, zgięciach kolan czy też na brzuchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza