Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lutym największy spadek bezrobotnych na Pomorzu odnotowano w Słupsku

Wojciech Frelichowski
Kierowcy to jedna z grup zawodowych, których najbardziej poszukują pomorscy pracodawcy.
Kierowcy to jedna z grup zawodowych, których najbardziej poszukują pomorscy pracodawcy. 123rf
Według wstępnych szacunków na koniec lutego w województwie pomorskim bez pracy pozostawało 52,7 tys. osób. W stosunku do stycznia wzrost bezrobotnych wyniósł 0,6 procent. Najwięcej bezrobotnych ubyło w Słupsku.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, wzrost liczby bezrobotnych w województwie pomorskim w lutym odnotowano w dwunastu powiatach województwa pomorskiego - największy wzrost wystąpił w powiecie kartuskim o 6,3 proc. (tj. o 114 osób). Natomiast największy spadek liczby bezrobotnych wystąpił w Słupsku - o 2,7 proc., czyli o 48 osób. W porównaniu z lutym ubiegłego roku liczba bezrobotnych była niższa o 19,5 proc. (tj. o 12,8 tys. osób).

Stopa bezrobocia w Pomorskiem w lutym wyniosła 5,8 proc., to o 0,1 punktu procentowego więcej niż miesiąc wcześniej, ale o 1,4 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. Pod względem poziomu stopy bezrobocia województwo pomorskie uplasowało się na czwartym miejscu w kraju, po województwach: wielkopolskim (3,9 proc.), śląskim (5,3 proc.) i małopolskim (5,5 proc.). Stopa bezrobocia mierzona w skali całego kraju wyniosła w lutym 6,8 proc.

W związku z rozpoczęciem rekrutacji do prac sezonowych wzrasta liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy. W porównaniu ze styczniem 2018 r. odnotowano wzrost o 4,5 proc., czyli o 393 oferty. Największy wzrost ofert pracy odnotowano w Sopocie - o 60,5 proc. (tj. o 26 ofert). Natomiast największy spadek nastąpił w powiecie bytowskim - o 53,1 proc. (o 226 ofert mniej). Ogółem w lutym w urzędach pracy województwa pomorskiego było ponad 9 tys. ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Choć w lutym wystąpił nieznaczny wzrost bezrobotnych, to jednak perspektywy dla rynku pracy na bieżący rok są optymistyczne. Wiele firm nadal ma sporo wakatów i usilnie szuka pracowników, nie tylko fachowców, ale także do przyuczenia.
Przypomnijmy, że ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o powstawanie nowych miejsc pracy. Stopa bezrobocia w województwie wyniosła 5,5 proc., to jest mniej niż średnia ogólnopolska.

Według analiz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego sporządzonych pod koniec 2017 r. rąk do pracy brakuje przede wszystkim w branży transportowej, logistycznej, budowlanej, gospodarce morskiej, turystyce i gastronomii, przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym oraz w branży IT.

W rejestrach powiatowych urzędów pracy w województwie pomorskim pozostaje 50 tys. osób trudniejszych do aktywizacji zawodowej, z mniejszym potencjałem w zakresie funkcjonowania na rynku pracy. Głównie są to osoby długotrwale bezrobotne (45 proc.), które często nie chcą lub nie mogą podjąć pracy zawodowej. Do tej grupy należą także bezrobotne kobiety, z których blisko jedna trzecia nie podjęła zatrudnienia po urodzeniu dziecka.

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa z Pawłem Kądzielą, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza