Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek obchodziliśmy dzień bez telefonów komórkowych

Filip Pietruszewski [email protected]
www.sxc.hu
W piątek obchodziliśmy dzień bez telefonów komórkowych. Nikt z nas oczywiście swojego telefonu nie wyłączył, ale to dobra okazja, by zastanowić się, w jaki sposób komórki zmieniły nasze życie.

Pierwszą rozmowę przez telefon komórkowy przeprowadzono w 1973 roku. Martin Cooper, dyrektor ds. rozwoju Motorolli, zadzwonił wówczas do swojego rywala z Bell Labs, Joela Engela. Dzisiaj liczba aktywnych kart SIM w naszym kraju przerasta liczbę Polaków. W roku 2009 mieliśmy ich 44 miliony przy 38 milionach ludności. Komórki zmieniły też styl naszego życia.

- Zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa, ale też jesteśmy poddawani stałej kontroli. To szczególnie problem młodych ludzi, którym trudno uwolnić się od rodziców. Dzięki nim wszyła na jaw niejedna zdrada małżeńska. Nasz stosunek do telefonów komórkowych stale ewoluuje. Już nie czujemy się zobowiązani odbierać ich w każdych okolicznościach, przerywając na przykład obiad. Takie podejście zapewnia nam pewną higienę - mówi psycholog Żaneta Paszkowska.

Komórki zmieniły także media. - Z jednej strony umożliwiły bezpośrednie relacjonowanie wydarzeń przez dziennikarzy, ale przyczyniły się także do powstania nowego zjawiska nazywanego dziennikarstwem obywatelskim. Mó­wiąc najprościej, chodzi o dostarczanie informacji redakcjom przez widzów lub czytelników, co w znaczny sposób obniża koszty funkcjonowania mediów. Momentami przełomowymi były zamach na wieże WTC w Nowym Jorku w 2001 roku oraz tsunami w Tajlandii w 2004 roku. Wówczas dziennikarze nie byli w stanie dotrzeć na miejsce wydarzeń, ale ich uczestnicy mogli przekazywać relacje - mówi dr Dorota Piontek, specjalistka ds. komunikowania na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Socjologowie mówią również o narodzinach tzw. generacji sms-ów. - Młodzi ludzie rozmawiają ze sobą, używając jak najkrótszych, prostych zdań wzorowanych na tych z wiadomości tekstowych. Traktują komunikowanie w sposób instrumentalny, przekazują informację, ale nie utrzymują relacji tłumaczy dr Piontek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza