Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W słupskich szkołach uczą się przyszli funkcjonariusze Straży Granicznej. Podpisano porozumienie o współpracy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W zwartych szeregach i w pełnym umundurowaniu uczniowie dwóch słupskich szkół - Zespołu Szkół Mundurowych i Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego - powitali komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Podczas wizyty podpisano porozumienie o współpracy.

Porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Mundurowych i Akademickim Liceum Ogólnokształcącym przy Wyższej Szkole Inżynierii Gospodarki podpisał kontradmirał Andrzej Prokopski, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

- Główny zakres współdziałania obejmuje pogłębianie wiedzy uczniów o funkcjonowaniu Straży Granicznej i jej ustawowych zadaniach. Na mocy porozumienia strony zobowiązały się także do utrzymania współpracy w zakresie kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży - mówił komendant.

Wykształcenie zdobyte po ukończeniu szkoły, w której młodzież realizuje program nauczania o profilu mundurowym, procentuje podczas rekrutacji rozpoczętej przez Morski Oddział Straży Granicznej.

- W tym roku nasz oddział zamierza przyjąć 75 nowych funkcjonariuszy. Dokumenty aplikacyjne można składać w Komendzie MOSG w Gdańsku oraz w jednostkach Straży Granicznej w Świnoujściu, Rewalu, Szczecinie, Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie, Elblągu i Krynicy Morskiej - mówi kontradmirał Prokopski. - Chętni do służby w Straży Granicznej mogą spróbować swoich sił w wielu dziedzinach, między innymi jako eksperci do spraw fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, członkowie załóg jednostek pływających, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych. Służba w Straży Granicznej to również możliwość współpracy międzynarodowej, tak jak to się dzieje w przypadku Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Pomellen koło Szczecina, skąd codziennie wyruszają patrole złożone z polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej i niemieckich policjantów. To także szansa na udział w misjach zagranicznych np. w Macedonii, Grecji czy Włoszech, dokąd regularnie jeżdżą polscy strażnicy graniczni.

Absolwenci szkół mundurowych mogą ubiegać się o pracę bezpośrednio po zakończeniu szkoły.

- Absolwent może się ubiegać do pracy w służbie, ponieważ nie jest wymagane wyższe wyksztalcenie. Młodzież ze szkoły mundurowej łatwiej przejdzie procedurę kwalifikacyjną - zna specyfikę pracy, ma odpowiednią wiedzę, wie, jak wygląda proces naboru, nabyła też już pewne umiejętności - mówi kmdr ppor. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

W Zespole Szkół Mundurowych w Słupsku jest 12 klas mundurowych, w tym trzy o profilu Straż Graniczna.
- Współpracujemy z różnymi służbami mundurowymi, ale brakowało nam współpracy ze Strażą Graniczną. Fachowość i umiejętności funkcjonariusz na pewno uatrakcyjnią nasze działania. Nasi uczniowie mają bardzo dobre przygotowanie pod względem sportowym, ale też psychologicznym. Cztery razy w tygodniu chodzą w pełnym umundurowaniu, wiedzą, co to szacunek dla munduru, ale wiedzą też, co to dyscyplina - mówi Bożena Mrozek, wicedyrektor Zespołu Szkół Mundurowych w Słupsku.

Praca w służbach Straży Granicznej czeka.

- Chcę pracować dla kraju i w mundurze, bo to zaszczyt. Życie pokaże, czy będę pracował na granicy, czy w innych służbach mundurowych, ale na pewno w mundurze - mówi Ariel Koleśnikow, uczeń ZSM w Słupsku.

Wśród uczniów jest sporo kobiet, które wyzwań się nie boją.

- Myślę, że to będzie ciekawa praca, pełna wrażeń i przygód. Na pewno ciekawsza od pracy za biurkiem - mówią Martyna Skrzyniarz i Julia Adamczewska z ZSM. Nikola Zielińska wygląda na zdecydowaną. - Każdy zawód jest dla mężczyzny i dla kobiety. Lubię wyzwania i myślę, że czeka mnie ciekawa praca - mówi. Podobnie jak Weronika Twardowska. - Sytuacja jest trudna na granicy, ale nie boję się. Chciałabym pracować na granicy morskiej. Widzę się w służbach mundurowych - mówi.

Po uroczystości w ZSM, takie samo porozumienie podpisano w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. To szkoła powołana 7 lata temu przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Słupsku.

- Od oczątku współpracujemy ze Strażą Graniczną i działamy pod patronatem Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Mamy 105 uczniów - po jednym oddziale na każdym poziomie - mówi Lech Raś, dyrektor ALO w Słupsku. - Zależy nam, aby była to szkoła elitarna o profilu Straż Graniczna. Mamy już absolwentów, którzy pracują w Straży Granicznej, ale też w Marynarce Wojennej, w WOT oraz w ratownictwie medycznym. Pracownicy Straży Granicznej są u nas wykładowcami, mieliśmy już zajęcia na poligonie, na okrętach wojennych, na okrętach ratunkowych. Uczniowie mają zajęcia z samoobrony oraz na strzelnicy - mówi dyrektor.

Uczniowie marzą o pracy w mundurze.

- Zawsze chciałam iść do szkoły mundurowej, która pozwoli mi się zdyscyplinować. Chciałabym pomagać ludziom na granicy, udzielam się charytatywnie. Czuję, że to moja misja. Po maturze chciałabym iść do wojskowej uczelni, ponieważ można mieć wówczas wyższy stopień zawodowy - mówi Wiktoria Boratyńska z IV klasy ALO w Słupsku.
Kacper Michalski służbę w mundurze w genach.
- Tata i wujek są strażakami, kuzyn jest policjantem, więc tradycja munduru zostanie podtrzymana. Mundur to prestiż, a praca dla kraju to honor. Myślę, że praca w służbach mundurowych to dobra przyszłość - dobre zarobki i stabilna praca. No i nie jest to nudna praca. Chciałbym jeździć na patrole, brać udział w akcjach - mówi Kacper z III klasy ALO.

Praca w Straży Granicznej
Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG”. O naborze można również porozmawiać, dzwoniąc pod nr 58 524-24-24. Dla usprawnienia rekrutacji powołano koordynatorów do spraw naboru do służby. Kandydaci z województwa zachodniopomorskiego mogą kontaktować się pod numerem tel. 721-961-599, z pozostałych województw pod numerem 797-337-256.

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba niekarana, posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Postępowanie kwalifikacyjne podzielone jest na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza kompletność dokumentów złożonych przez kandydata i przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Wysyłany jest on również na badanie psychologiczne oraz psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.

W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Następnie rekruci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza