Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku dyskutowano o nowych formach inwestowania w strefach ekonomicznych

Wojciech Frelichowski
Umowę dotyczącą otwarcia biura Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Słupskim Inkubatorze Technologicznym podpisali Irena Wróblak, prezes funduszu, i Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Umowę dotyczącą otwarcia biura Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Słupskim Inkubatorze Technologicznym podpisali Irena Wróblak, prezes funduszu, i Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Wojciech Frelichowski
W Słupskim Inkubatorze Technologicznym dyskutowano o nowych narzędziach wsparcia dla firm w świetle programu Polska Strefa Inwestycji. Otwarto również oddział terenowy Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Tematem przewodnim konferencji było omówienie nowego instrumentu wsparcia inwestycji w ramach uchwalonego rządowego programu Polska Strefa Inwestycji, dzięki któremu zachęty podatkowe dla przedsiębiorców są dostępne w każdej gminie na terytorium całej Polski, niezależnie od statusu właściciela gruntów. Według nowych przepisów, każdy przedsiębiorca planujący realizację nowej inwestycji będzie się mógł starać o uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowym.

W rządowych zamierzeniach takie rozwiązanie ma zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Polski przez stworzenie warunków sprzyjających lokowaniu w naszym kraju ambitnych przedsięwzięć gospodarczych.

Nowe rozwiązania weszły w życie na początku września i od razu spotkały się z zainteresowaniem przedsiębiorców. Jednak z drugiej strony, pojawiło się sporo niejasności i pytań. Właśnie rozwiązaniu tych wątpliwości miało służyć spotkanie w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.

Najwięcej pytań dotyczy wartości inwestycji, która będzie premiowana wsparciem rządowym w postaci ulg podatkowych. Do niedawna przedsiębiorca chcący prowadzić działalność w specjalnej strefie ekonomicznej musiał zadeklarować inwestycję o wartości 100 tys. euro. Obecnie wartość inwestycji mogącej uzyskać ulgi zależy od algorytmu opartego na poziomie bezrobocia na danym terenie w odniesieniu do średniego bezrobocia w kraju podanego przez GUS. Zasada jest prosta - im bezrobocie na danym terenie jest wyższe, tym wartość inwestycji premiowanej ulgami może być niższa.

Premiowane są także lokalizacje w ośrodkach miejskich tracących funkcje społeczne i gospodarcze. W całej Polsce rząd, w oparciu o wskaźniki i badania, wytypował kilkadziesiąt takich miast. W województwie pomorskim są to trzy miasta: Słupsk, Bytów i Malbork. Aby zachęcić przedsiębiorców do lokalizacji działalności w takim ośrodku, wymagana wartość inwestycji, od której będzie uzależniona pomoc publiczna, jest stosunkowo niewielka.

Pojawiła się jednak wątpliwość, jak traktować ośrodek miejski tracący funkcje społeczne i gospodarcze, jeśli jest to gmina miejsko-wiejska, jak np. Bytów.

- Zdaje się, że ten, kto przygotowywał to rozporządzenie, nie za bardzo się orientował, że w Polsce są gminy miejskie i miejsko-wiejskie - ocenił Krzysztof Wojtowicz z firmy Deloitte, który podczas konferencji prezentował zasady programu Polska Strefa Inwestycji.

Jednym z punktów spotkania w Słupskim Inkubatorze Technologicznym było otwarcie oddziału terenowego Pomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Celem tej instytucji, której udziałowcami jest m.in. 10 pomorskich samorządów, w tym Słupsk, a także województwo pomorskie, jest wspieranie przedsiębiorców z segmentu MSP w zakresie zwiększania dostępności do zewnętrznych źródeł finansowania poprzez udzielanie poręczeń kredytów, pożyczek, leasingów i wadiów przetargowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza