Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku powstaną nowe ogrody deszczowe. Przechwycą wody opadowe na kolejnych ulicach

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Ogrody deszczowe przyjmują formę specjalnie kształtowanych niecek, których celem jest zarówno zapewnienie infiltracji gromadzącej się wody w głąb gruntu, jak i zapewnienie warunków do wegetacji wybranych gatunków roślin.
Ogrody deszczowe przyjmują formę specjalnie kształtowanych niecek, których celem jest zarówno zapewnienie infiltracji gromadzącej się wody w głąb gruntu, jak i zapewnienie warunków do wegetacji wybranych gatunków roślin. Łukasz Capar
Ulica Sobieskiego, Kopernika, Norwida, Gdańska i Garncarska – to tutaj powstać mają kolejne ogrody deszczowe. Jedną z ich ważniejszych funkcji jest zapobieganie lokalnym podtopieniom.

Nadrzędnym zadaniem ogrodów, czy też rabat deszczowych, które od niedawna funkcjonują w niektórych miejscach Słupska jest przede wszystkim odciążanie systemów kanalizacji deszczowej w warunkach deszczy nawalnych poprzez skierowanie wód opadowych na obszary biologicznie czynne, co uruchomi procesy jej samooczyszczania i pozwoli na poprawę jakości wody.

Ogrody deszczowe przyjmują formę specjalnie kształtowanych niecek, których celem jest zarówno zapewnienie infiltracji gromadzącej się wody w głąb gruntu, jak i zapewnienie warunków do wegetacji wybranych gatunków roślin. Wybrane rośliny działają jak filtr biologiczny, wychwytując zanieczyszczenia i wbudowując je w tkanki roślin, a odparowując wodę z gruntu do atmosfery kształtują korzystny mikroklimat miejski.

Oprócz wspomnianych właściwości, rabaty deszczowe mają także za zadanie poprawić estetykę miejskich przestrzeni. Z działania ogrodów deszczowych, które funkcjonują w Słupsku już od wielu miesięcy (np. na Placu Dąbrowskiego) ratusz jest zadowolony.

- Na początku sierpnia, kiedy mieliśmy długi okres nieprzerwanych deszczów, okazało się że zdecydowana większość ogrodów napełniała się wodą. Nie było zastoisk, nic nie gniło, więc spełniły swoją rolę – przetrzymały wodę, kiedy było jej najwięcej – mówi Paweł Krzemień, kierownik referatu rewitalizacji w Urzędzie Miejskim w Słupsku.

Dodaje, że nie wszystkie ogrody wyglądają jeszcze tak, jak powinny – część wiosennych nasadzeń z rabat powypadała, ale uzupełniona zostanie w ramach gwarancji.

- Dlatego może wydawać się, że w niektórych ogrodach jest „łyso”. To zależy jednak od lokalizacji – niecka na placu Dąbrowskiego bardzo ładnie już pozarastała, jest przykładem tego, jak ogród deszczowy powinien po czasie wyglądać. Kamieni prawie nie widać, pojawia się łąka z bogatym kwiatem, a w przypadku deszczu funkcjonuje jako niecka filtracyjna – opisuje Paweł Krzemień.

Ogrody deszczowe przyjmują formę specjalnie kształtowanych niecek, których celem jest zarówno zapewnienie infiltracji gromadzącej się wody w głąb gruntu,
Ogrody deszczowe przyjmują formę specjalnie kształtowanych niecek, których celem jest zarówno zapewnienie infiltracji gromadzącej się wody w głąb gruntu, jak i zapewnienie warunków do wegetacji wybranych gatunków roślin. Łukasz Capar

Kolejne takie miejsca powstać mają w ciągu ulic Sobieskiego, Kopernika, Norwida, Gdańskiej i Garncarskiej. Uwagi co do tego pomysłu mieszkańcy mogą zgłaszać do 8 września w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej w Słupsku w ramach konsultacji społecznych. Dlaczego na budowę kolejnych rabat deszczowych wybrano akurat te ulice?

- Typując lokalizację, zawsze brane są pod uwagę dwa kluczowe elementy. Pierwszy to kwestia wpływu – jezdnia musi być tak wyprofilowana, żeby woda miała szansę grawitacyjnie spłynąć do tych ogrodów – tłumaczy Paweł Krzemień. - Druga kwestia to kwestia zieleni i tego, co jest pod ziemią. Staramy się nie zaszkodzić drzewom. Przy okazji dobrze się składa, że wytypowane ulice mają duże znaczenie dla wizerunku miasta – dodaje.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy powstaną oraz ile będą kosztować kolejne ogrody deszczowe. Na razie kompletowana jest dokumentacja, a miasto starać się będzie pozyskać środki zewnętrzne na realizację tej inwestycji.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza