Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku uczczono pamięć robotników pomordowanych w marcu 1945 roku [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
W Słupsku uczczono pamięć robotników pomordowanych w marcu 1945 roku
W Słupsku uczczono pamięć robotników pomordowanych w marcu 1945 roku Łukasz Capar
W czwartek w Lasku Południowym w Słupsku przy pomniku rozstrzelanych polskich robotników przymusowych odbyły się uroczystości 79. rocznicy ich zamordowania 7 marca 1945 roku.

Na miejscu uroczystości obecne były władze miejskie, przedstawiciele wojska i służb, kombatanci, przedstawiciele amerykańskiej marynarki z bazy w Redzikowie, radni, poczty sztandarowe, mieszkańcy Słupska. Uczczono pamięć 22 polskich robotników przymusowych, którzy zostali rozstrzelani przez Niemców 7 marca 1945 roku - na dzień przed zajęciem Słupska przez wojska radzieckie.

Ofiary pochodziły z obozu przy obecnej ul. Kozietulskiego. Robotnicy na co dzień pracowali w różnych częściach Słupska, a na wieczór byli zwożeni do obozu.

Kilkanaście dni przed 7 marca 1945 r. Niemcy aresztowali kilkanaście osób wśród robotników przymusowych. Po południu 7 marca, po godzinie 15 wszyscy zostali przeprowadzeni w pobliże drogi Słupsk – Krępa i rozstrzelani. Dziś w tym miejscu stoi pomnik ku ich czci.

Po wojnie przeprowadzono ekshumację pomordowanych. Piętnastu z nich zabito strzałem w tył głowy. Jeden został zakopany żywcem po postrzale w prawe płuco. U kolejnych czterech stwierdzono po wojnie (w wyniku ekshumacji), że przyczyną śmierci było rozległe złamanie kości czaszki, którego przyczyną było uderzenie twardym i tępym przedmiotem. Dwie kolejne ofiary zmarły od strzałów w inne części ciała.

Z 21 mężczyzn i jednej kobiety udało się zidentyfikować pięć osób: Piotra Szprychę, Józefa Dobosza, Władysława Sztokingera, Stefana Borzęckiego i Józefa Szczyglińskiego.

Według Ernesta Hoffmana przesłuchiwanego po wojnie urzędnika niemieckiej policji, zbrodni dokonał oddział specjalny SS o nazwie SS - Sonderstab III, który zajmował się likwidacją potencjalnych źródeł oporu na tyłach frontu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza