Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku rusza wielka inwestycja na basenie

Rajmund Wełnic rajmund.weł[email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Basen będzie pracował normalnie, jednak w pewnym momencie konieczne będzie zamknięcie pływalni na minimum dwa tygodnie.
Basen będzie pracował normalnie, jednak w pewnym momencie konieczne będzie zamknięcie pływalni na minimum dwa tygodnie.
Dziś rozpoczyna się wielka inwestycja na szczecineckim basenie. Po jej zakończeniu pływalnia będzie ogrzewana ciepłem z wnętrza ziemi. Rachunki dla ciepłowni mają spaść o 30 procent.

Pieniądze na przedsięwzięcie udało się wywalczyć z tzw. funduszy szwajcarskich, które są przeznaczone na szeroko pojętą ekologię. Szczecinek dostanie aż 85 procent dofinansowania.

- W przetargu na montaż pomp ciepła za 1,9 miliona złotych wygrała firma z Łowicza, która 2 stycznia wchodzi na plac budowy - mówi Robert Duszyński, prezes spółki basenowej Aqua Tur.

Co będzie zrobione za te pieniądze? Planuje się przede wszystkim montaż pomp ciepła. Nie wnikając w techniczne szczegóły umożliwiają one odzysk ciepła produkowanego przez basen, a także wykorzystanie ciepła z ziemi, w której na pewnej głębokości panuje już stała temperatura i można energię wykorzystać do ogrzania pomieszczeń, czy wody użytkowej.

- Wykonawca wykona odwierty w ziemi wokół pływalni - mówi szef spółki. - W początkowej fazie inwestycji nie przewidujemy większych utrudnień dla naszych klientów, może poza ograniczeniami wjazdu na parking.

Basen będzie pracował normalnie, jednak w pewnym momencie konieczne będzie zamknięcie pływalni na minimum dwa tygodnie. Stanie się to zapewne wiosną i wtedy przyśpieszymy doroczny przestój technologiczny, który zawsze odbywał się na przełomie sierpnia i września.

Z wstępnych kalkulacji wynika, że pompy ciepła dadzą około 30-procentowe oszczędności w zużyciu ciepła.

- Dla nas to rachunki z Miejskiej Energetyki Cieplnej o około 100 tysięcy złotych mniejsze - liczy Robert Duszyński. - W lecie, w ogóle najpewniej nie będziemy musieli korzystać z usług MEC.

Inwestycja w takie technologie jest droga, ale późniejsza eksploatacja pozwala na wielkie oszczędności z praktycznie darmowego ciepła. Najpoważniejszy wydatek wtedy to koszt energii elektrycznej do napędzania pomp.

W Szczecinku do tej pory z pomp ciepła korzystały jedynie nieliczne domy jednorodzinne, basen będzie pierwszy - i od razu tak dużym - obiektem użyteczności publicznej, który sięgnie po ciepło z wnętrza ziemi. W kolejce czekają jednak następne. W pompy ciepła chce wyposażyć m.in. internaty swoich szkół szczecineckie starostwo.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza