MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas posadzić mieczyki! Sprawdź, jak to zrobić, żeby pięknie kwitły i nie przewracały się. Tego terminu przestrzegaj

Katarzyna Laszczak
Mieczyki (gladiole) kwitną przepięknie, ale trzeba je odpowiednio posadzić.
Mieczyki (gladiole) kwitną przepięknie, ale trzeba je odpowiednio posadzić. pixabay.com
Mieczyki, znane też jako gladiole, to piękne, letnie kwiaty. Jednak, żeby cieszyć się ich pięknem latem, trzeba je posadzić w odpowiednim terminie, miejscu i na prawidłowej głębokości. Sprawdź, kiedy i jak sadzić mieczyki w ogrodzie.

Spis treści

Mieczyki to znane, lubiane i popularne od dawna kwiaty. Są bardzo okazałe, choć wysokość roślin jest zróżnicowana i zależy od odmiany. Ich kwiaty mają przeróżne kolory, bywają też wzorzyste, cieniowane, dwubarwne. Inna nazwa mieczyków to gladiole (gladius po łacinie to miecz i od tego pochodzą obie nazwy).

Czy mieczyki są wieloletnie?

Mieczyki pochodzą z cieplejszego niż polski klimatu i z tego wynika pewna komplikacja w ich uprawie. Pamiętaj, że mieczyki są wieloletnie, ale nie są odporne na mróz i trzeba je wykopać jesienią i posadzić wiosną. Wprawdzie coraz częściej się zdarza, że w cieplejszych regionach Polski zimują, jednak jest to zawodne. Dlatego sadzimy je wiosną.

Kiedy się sadzi cebulki mieczyków?

Termin sadzenia mieczyków to koniec kwietnia i początek maja. Nie spiesz się z tym zbytnio, bo nie lubią zimnej ziemi, poczekaj, aż podłoże się ogrzeje. Ale nie zwlekaj też zbyt długo, bo opóźnisz kwitnienie. W tym roku jest już dostatecznie ciepło na przełomie kwietnia i maja, więc do dzieła.

Jak sadzić cebule mieczyków?

Cebule mieczyków powinny być duże – takie wybieraj. Mają one spłaszczony kształt. Na jednej z powierzchni zobaczysz okrągłą, płaską tzw. piętkę, z drugiej lekko wystający czubek. Cebule sadzi się piętką do dołu, a czubkiem do góry.

Cebule mieczyków sadzi się „czubkiem” widocznym na zdjęciu do góry (z dołu znajduje się tzw. piętka, czasem z reszkami korzonków).
Cebule mieczyków sadzi się „czubkiem” widocznym na zdjęciu do góry (z dołu znajduje się tzw. piętka, czasem z reszkami korzonków). Katarzyna Laszczak

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Żeby mieczyki dobrze rosły nie przewracały się, trzeba je posadzić na odpowiedniej głębokości, a zależy ona od wielkości cebul. Sadzi się je na głębokości równej wysokości cebuli razy trzy (czyli około 10 cm). Jednak musisz wiedzieć, że nawet dobrze posadzone, mogą się przewracać. Po prostu wysokie mieczyki potrzebują podpór i od tego nie uciekniesz. Nie sadź ich też znacznie głębiej, bo wypuszczą tylko liście, a nie kwiaty.

Gdzie sadzić mieczyki?

Gladiole posadź w słonecznym i zacisznym miejscu, w żyznej, przepuszczalnej ziemi (przekop ją z kompostem). Pamiętaj też, że mieczyki lubią wędrować – nie sadź ich w tym samym miejscu rok po roku, ale odczekaj przynajmniej 3 lata (chodzi oczywiście o choroby grzybowe, na które są wrażliwe, a które mogą przetrwać w miejscu, gdzie już rosły). Dowiedz się więcej: jak uprawiać mieczyki, żeby pięknie kwitły.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza