Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Unieściu dyskutują o agroturystyce

Rafał Czabrowski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Radosław Brzostek
Sympozjum podejmuje zagadnienia aktualnie intrygujące środowisko turystyki wiejskiej.
Sympozjum podejmuje zagadnienia aktualnie intrygujące środowisko turystyki wiejskiej.
W Unieściu rozpoczęło się wczoraj trzydniowe XIV Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne. Uczestniczy w nim 120 osób.

Hasło przewodnie konferencji to: "Społeczny wymiar turystyki wiejskiej".

Sympozjum podejmuje zagadnienia aktualnie intrygujące środowisko turystyki wiejskiej. W tegorocznych obradach dominują wątki społeczne.

Jednocześnie ma otworzyć dyskurs na temat nowego spojrzenia na gospodarkę wiejską oraz miejsca i roli turystyki wiejskiej w jej kreowaniu. Uczestnicy spotkania dążyć będą do wypracowania tzw. pożądanych kierunków rozwoju agroturystyki i turystyki wiejskiej oraz rekomendacji dla założeń polityki rozwoju wsi i rolnictwa w perspektywie finansowej 2014-2020.

W konferencji biorą udział przedstawiciele nauki, władz samorządowych, stowarzyszeń agroturystycznych, lokalnych grup z terenu całego kraju oraz administracji państwowej.

- Sympozjum, które swoimi korzeniami sięga 1993 roku, to inicjatywa służąca wymianie doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów zawodowych pomiędzy podmiotami aktywnie angażującymi się w rozwój turystyki wiejskiej.

Organizowane początkowo corocznie, od roku 2000 sympozjum zbiera się w cyklu dwuletnim i każdorazowo gości w innej części Polski, stwarzając, poza merytoryczną dyskusją, dodatkowe szanse prezentacji i promocji poszczególnych regionów - mówił Jarosław Bomba, dyrektor krakowskiego oddziału Centrum Doradztwa Rolniczego.

Prelegenci, którzy zgłosili swoje wykłady jednoznacznie stwierdzili, że wieś polska, podobnie jak wieś europejska czy światowa, zmienia w zasadniczy sposób swój charakter i pełnione funkcje.

Na wsi ubywa rolników, zmniejsza się liczba gospodarstw, ubywa warsztatów rzemieślniczych i małych firm, zamykane są szkoły i sklepy, coraz trudniej jest utrzymać witalność wiejskich miejscowości.

Równocześnie wieś jest wciąż atrakcyjną kulturowo i przyrodniczo przestrzenią z bogatą infrastrukturą społeczną i kapitałem ludzkim. Pogłębiające się ograniczanie rolniczych zajęć na wsi skutkuje jednak utratą jej tożsamości, osłabieniem społecznych ról i więzi oraz przekazu tradycji. W tym samym czasie na całym świecie wzrasta znaczenie kapitału ludzkiego w gospodarce.

Stąd wspólny wniosek prelegentów, że wiedza staje się podstawowym czynnikiem rozwoju, uzupełniając lub zastępując w tej roli pieniądze i surowce. Gospodarka oparta na wiedzy, tworzona jest nie tylko na uczelniach i w laboratoriach, ale także w wiejskiej przestrzeni. Innowacyjna, twórcza gospodarka oparta na wiedzy to nowe wyzwanie dla obszarów wiejskich w Polsce.

- Przykładem turystyki społecznej a jednocześnie dobrym podłożem do dalszego rozwoju jej różnorodnych form są wioski tematyczne - mówił dr Wacław Idziak z Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza