Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zakładzie Karnym w Koszalinie uczą się zawodów

Cezary Sołowij [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Radek Koleśnik
- Takie umiejętności przydadzą się nam na wolności. Łatwiej znaleźć pracę, a poza tym i w domu można je wykorzystać - mówi jeden z osadzonych zajęty wierceniem otworów w płycie , z której powstanie biurko.
- Takie umiejętności przydadzą się nam na wolności. Łatwiej znaleźć pracę, a poza tym i w domu można je wykorzystać - mówi jeden z osadzonych zajęty wierceniem otworów w płycie , z której powstanie biurko.
Stolarze meblowi, malarze, glazurnicy, monterzy instalacji gazowych - takich fachów uczą się osadzeni w koszalińskim Zakładzie Karnym.

Pieniądze na ten cel jednostka zdobyła z funduszy unijnych.

W stolarni kilkunastu mężczyzn ubranych w robocze drelichy wierci, tnie, piłuje kawałki płyty. Tak właśnie powstają meble, które późnej zostaną postawione w świetlicy lub celach zakładu.

- Jak pan chce, to możemy zrobić szafę ścienną, pawlacz, zabudować kuchni. Tylko niech pan wizytówkę zostawi - żartują. Chwalą się nie bez powodu, bo podczas kilkumiesięcznego kursu nabyli spore umiejętności. Władzom więzienia zależało przede wszystkim na tym, żeby mieli jak najwięcej praktycznej nauki zawodu.

- Dzięki dużej liczbie godzin zajęć praktycznych uczestnicy kursów mają szansę zostać prawdziwymi fachowcami w zawodach poszukiwanych na rynku pracy. Uczestnicy kursów mają szansę nie tylko nauczyć się nowego zawodu, ale również poprawić sobie i współosadzonym warunki odbywania kary - wyjaśnia ppłk Wiesława Panaszewska, dyrektor jednostki.

Szukając kolejnej grupy osadzonych mijamy odmalowane korytarze ze świeżą gładzią na ścianach. To efekt pracy więźniów, którzy są uczestnikami kursu "Technolog robót wykończeniowych w budownictwie".

W ramach praktyki malowali korytarze, siłownię, toalety oraz remontowali cele. Czterech, w ramach praktyki, jeździ do DPS w Bielicach i remontuje pomieszczenia, które zajmują pensjonariusze.

Uczestnicy kursu "Montera instalacji sanitarnych i gazowych z uprawnieniami SEP" zakończyli już zajęcia praktyczne. W czasie nauki zawodu wymienili armaturę w umywalniach i toaletach.

- Mamy pieniądze nie tylko na naukę, ale także na potrzebne materiały, dzięki którym praktycznie się uczą, a przy okazji remontują miejsca, gdzie na co dzień przebywają - wyjaśnia Edyta Hendzel, odpowiedzialna za realizację tych projektów.

Na koniec kursu każdy uczestnik kursów otrzymuje certyfikaty, listy referencyjne i zaświadczenia.

Dzięki projektom finansowanym z funduszy unijnych w koszalińskim zakładzie przeprowadzono już dziewięć kursów zawodowych. Wzięło w nich udział 110 osób. Do końca roku zakończy udział w projekcie 144 uczestników.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza