MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na czerwiec, lipiec i sierpień. Kiedy najlepiej wziąć urlop? Lada moment ruszy fala upałów. W ten weekend burze i grad

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Prognozy przewidują słońce, wysokie temperatury i gdzieniegdzie gwałtowne burze.
Prognozy przewidują słońce, wysokie temperatury i gdzieniegdzie gwałtowne burze. Szymon Korta/Polska Press
Wielu Polaków myśli już o wakacjach. W głowach rodzą się pomysły na rodzinny lub samotny wyjazd z dala od miejsca zamieszkania i pracy. W jakim miesiącu najlepiej wziąć wolne, aby trafić na idealną pogodę? Okazuje się, że całe lato może przyjemnie zaskoczyć.

Spis treści

Sezon urlopowy czas, start!

Już w kwietniu pogoda spłatała figla i przeplotła przymrozki z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza. Anomalia pogodowe odczuli szczególnie rolnicy i sadownicy. Z kolei w majowe i czerwcowe długie weekendy udał się nie tylko grill, ale też urlop, było ciepło i słonecznie. Start sezonu wakacyjnego utrzyma ten stan. Czerwiec, lipiec i sierpień przyniosą tropikalną aurę.

Jakie będą tegoroczne wakacje? Prognozy pogody na lato

Upały przez większość lata? Ten scenariusz jest możliwy. Jak pokazują eksperymentalne prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wszystkie trzy wakacyjne miesiące w zakresie temperatury przekroczą normę, zaś opady pozostaną na poziomie wieloletnim. Długo trwające fale upałów niosą jednak ze sobą ryzyko burz. Znaczne skoki temperatur rozpoczną się już pod koniec czerwca.

Według aktualnych prognoz w ostatnich dniach miesiąca w wielu miejscach w kraju będzie powyżej 25 stopni Celsjusza, w najgorętsze dni nawet powyżej 30. 21 czerwca zapowiadane są burze, gdzieniegdzie grad, a nawet trąby powietrzne.

Ostrzeżenia 3. stopnia, zaznaczone na czerwono, wydano dla Małopolski, Śląska oraz Dolnego Śląska. W innych regionach także można spodziewać się gwałtownych zmian pogody.

W lipcu średnia temperatura w wielu miastach przekroczy już 20 stopni Celsjusza, co oznacza, że nie tylko dni, ale i noce, będą wyjątkowo ciepłe. Według prognoz może to być najbardziej upalny miesiąc w skali wakacji. Odczują to m.in. mieszkańcy Opola, Poznania, Wrocławia i Warszawy.

Z kolei sierpień, ze wskazaniem na średnią powyżej normy, również przyniesie fale prawdziwego gorąca, jednak tu średnia temperatura nie przekroczy wartości 20 stopni na słupkach termometrów, a więc żar nie będzie lał się z nieba tak, jak w lipcu.

Przy takich prognozach każdy termin wakacyjny powinien być wręcz idealny na urlop. I to wcale nie w ciepłych krajach, a w Polsce! Najbardziej skorzystają fani morza i plażowego lenistwa, upał może nieco przeszkodzić poszukiwaczom aktywności, np. na terenach górskich.

Ustabilizowanie pogody nastąpi we wrześniu. W całym kraju opady i temperatura będą w zakresie normy wieloletniej.

Kiedy najlepiej sprawdzać pogodę?

Meteorolodzy przypominają, że długoterminowe prognozy mają swoje ograniczenia, najlepiej sprawdzać wartości słupków termometrów na bieżąco. Wyciąganie wniosków na tak odległy czas nie jest w pełni możliwe.

Wyniki modelu mogą jedynie pokazać, czy w danym miesiącu średnia temperatura będzie powyżej, w normie, czy poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co pozwala stwierdzić, czy przewidywany miesiąc będzie cieplejszy w porównaniu do analogicznych miesięcy w ostatnich latach, czy chłodniejszy. Choć widzimy wzrost średnich temperatur i liczby dni upalnych w Polsce, długoterminowe prognozy nie mogą przewidzieć dokładnie takich sytuacji, widnieje w komunikacie w mediach społecznościowych.

Źródło: IMGW

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza