Ważne! Wójt interweniuje w sprawie nagminnego łamania kwarantanny

Sylwia Lis
Ważne! Wójt Czarnej Dąbrówki interweniuje w sprawie nagminnego łamania kwarantanny.

Wójt Czarnej Dąbrówki interweniuje w sprawie nagminnego łamania kwarantanny. - Wobec licznych informacji dotyczących nagminnego łamania obowiązku kwarantanny domowej informuję: Jeżeli w ostatnich dniach powróciliście z zagranicy, zwłaszcza z krajów w których istnieje duża liczba zachorowań, należy bezwzględnie pozostać w domu i poddać się kwarantannie na okres 14 dni - apeluje wójt.
Co to oznacza? Kwarantannę domową przez okres 14 dni należy odbyć pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej. Jeśli kwarantanna odbywa się w domu, stosuj się do poniższych zaleceń. Jeśli nie ma możliwości odbywania kwarantanny w domu, należy ją odbywać we wskazanym przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy).
Stosuj się do ich poleceń i wytycznych:
Nie opuszczaj domu.
Nie wychodź do sklepu.
Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
Zachowaj zasady higieny.
Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
Monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie.
W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji – mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl
W sytuacji bardzo dużego zagrożenia obecność na ulicach, w sklepach, w kościołach jest potencjalnym zagrożeniem dla wszystkich osób z którymi następuje kontakt.
Stwierdzenie obecności wirusa spowoduje, że wszystkie osoby z którymi był kontakt będą musiały poddać się kwarantannie.
- Otrzymuję wiele sygnałów o osobach, które powróciły do kraju przed zamknięciem granic (czyli przed 15 marca) i nie są objęte kwarantanną administracyjną. Takie osoby powinny się zgłosić do Inspektoratu Sanitarnego i poddaniu się kwarantannie domowej - wyjaśnia Jan Klasa.- Jednocześnie informuję, iż w trosce o bezpieczeństwo społeczności lokalnej, jako organ administracji publicznej, w przypadku uzyskania wiedzy o niezachowaniu kwarantanny domowej, natychmiast zostaną powiadomione odpowiednie służby, które zweryfikują informację. Apelujemy o zachowanie rozsądku i pełnej odpowiedzialności za siebie i osoby, które spotykamy. Przypominamy że mieszkańcy, którzy wrócili z zagranicy po 15 marca, objęci są z urzędu przymusową kwarantanną.Wszyscy mieszkańcy posiadający wiedzę na temat osób które nie przestrzegają zaleceń oraz kwarantanny zobowiązane są poinformować Sanepid, Policję lub Urząd Gminy.

Warmia i Mazury jednak bez pomocy?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wszystko pięknie opisane. Proponuję jednak próbę poinformowania sanepidu w Słupsku o powrocie np. z terenu Niemiec, bo oni niestety nie mają zielonego pojęcia jak mamy postępować. Co z rodziną, z którą razem mieszkamy i z oczywistych względów kontaktów nie da się całkowicie uniknąć. Czy rodzina także powinna poddać się kwarantannie? Bo sanepid w takim przypadku tylko sugeruje mycie rąk i twierdzi, że o żadnej kwarantannie nie ma mowy.

Dodaj ogłoszenie