Edmund Strążyski (1889-1973) sztuką zajmował się w czasie wytchnienia od pracy pedagogicznej w ówczesnym Państwowym Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Był doktorem filozofii, polonistą, studiował także chemię.
Zaprezentowane zostaną jego 83 obrazy i rysunki z lat 1942-1964, wykonane na papierze. Okres powojenny był niezwykle owocnym artystyczne czasem dla Edmunda Strążyskiego. Prace te pochodzą z prywatnej kolekcji należącej do wnuka artysty, Piotra Strążewskiego – profesora chemii na Uniwersytecie w Lyonie, zamieszkałego we Francji.
Edmund Strążyski rysował także w okresie międzywojennym, kiedy razem z Witkacym mieli przyjemność wspólnie spędzać czas na wędrówkach górskich i sąsiedzkich odwiedzinach. Nie brak zachwytów Witkacego nad twórczością przyjaciela. Fascynacja była wzajemna, gdyż w wielu pracach Edmunda Strążyskiego widoczne są odniesienia do teorii Czystej Formy, stworzonej przez Witkacego. Z tego okresu na wystawie znajdą się cztery rysunki w formie kartek pocztowych, wypożyczone z Galerie Berinson w Berlinie.
Wystawie towarzyszy katalog oraz film „Litymbrjon” w reżyserii Grzegorza Dubowskiego z 1988 roku poświęcony Edmundowi Strążyskiemu, a nakręcony w Edmarowie – jego zakopiańskiej willi.
Kuratorem wystawy jest Anna Baruk-Bejda.
Wystawę można będzie oglądać od 29 września do 25 lutego 2024.
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?