Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta pacjenta z Unii Europejskiej

Marian Dziadul [email protected] Tel. 94 347 35 99
Wizyta pacjenta z Unii EuropejskiejJeśli dziecko ubezpieczone w innym kraju nie miało dowodu ubezpieczenia podczas korzystania ze świadczeń w placówce, która ma kontrakt z NFZ, lekarz miał prawo wystawić rachunek za udzielone świadczenie.
Wizyta pacjenta z Unii EuropejskiejJeśli dziecko ubezpieczone w innym kraju nie miało dowodu ubezpieczenia podczas korzystania ze świadczeń w placówce, która ma kontrakt z NFZ, lekarz miał prawo wystawić rachunek za udzielone świadczenie. sxc.hu
Czy lekarz może zażądać zapłaty za wizytę od pacjenta z Unii Europejskiej, który jest ubezpieczony? Okazuje się, że tak, ale... musi mu wystawić rachunek.

Zadzwoniła do nas mieszkanka podkoszalińskiej miejscowości, która ma rodzinę w Niemczech. Gościła ją niedawno w swoim domu. Pech chciał, że zachorował wnuczek naszej Czytelniczki.

- Pojechaliśmy do ośrodka zdrowia. Lekarz zbadał dziecko, wypisał lekarstwa, a na koniec kazał zapłacić za wizytę. Potem jeszcze raz musieliśmy skorzystać z jego pomocy i za drugim razem także wziął pieniądze - opowiada babcia chorego wnuczka.

- Oczywiście, zapłaciliśmy lekarzowi, ale od tamtej pory męczy mnie ciekawość, czy on miał prawo kasować za udzielenie pomocy. Przecież ci moi bliscy mieszkają w unijnym kraju i opłacają tam pełne ubezpieczenie zdrowotne.

O rozwianie wątpliwości, chyba nie tylko Czytelniczki spod Koszalina, poprosiliśmy Małgorzatę Koszur, rzeczniczkę prasową zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie:

- Jeśli dziecko ubezpieczone w innym kraju nie miało dowodu ubezpieczenia podczas korzystania ze świadczeń w placówce, która ma kontrakt z NFZ, lekarz miał prawo wystawić rachunek za udzielone świadczenie. Zgodnie z przepisami w Unii Europejskiej, matka dziecka będzie mogła ubiegać się o zwrot kosztów po powrocie do swojego kraju.

Gdyby chodziło o znacznie kosztowniejszą, i w tym sensie - poważniejszą pomoc, udzieloną np. w szpitalu, należy natychmiast zwrócić się do swojej instytucji ubezpieczeniowej, odpowiednika NFZ i poprosić o przesłanie pod wskazany adres, najlepiej do szpitala, w którym dziecko przebywa, certyfikatu zastępczego, potwierdzającego ubezpieczenie dziecka.

Dzięki temu nie trzeba będzie pokrywać kosztów udzielonej pomocy medycznej. Niedozwolone jest natomiast pobieranie opłat w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona w innym kraju przedstawi dowód ubezpieczenia, tj. EHIC. Wzory dowodów ubezpieczenia są widoczne na stronie internetowej oddziału NFZ, w zakładce "opieka zdrowotna w UE/EFTA".
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza