MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wokół prawa pracy

Redakcja
Jak się liczy ekwiwalent za urlop

"Proszę o wyjaśnienie, jakie wynagrodzenie powinienem przyjąć do wyliczenia odprawy emerytalno-rentowej oraz ekwiwalentu za urlop nie wykorzystany w przypadku kierowcy zatrudnionego w systemie przerywanego czasu pracy przy dowozie dzieci do szkół. Kierowca ten był rozliczany przeze mnie według stawek osobistego zaszeregowania, miał dodatek stażowy i dodatek za przerwę w pracy trwającą dłużej niż 6 godzin. Od sierpnia 2000 r. do końca kwietnia 2001 r. pracownik ten przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 1 maja 2001 r. do 23 kwietnia br. - pobierał świadczenie rehabilitacyjne (obecnie jest na rencie chorobowej). Prosiłbym także o podanie wymiarów urlopu pracownika za 2001 i 2002 r. Pracownik miał prawo do 26 dni urlopu w roku" - pisze pracodawca.
Kwestię urlopów reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop ("Dziennik Ustaw" nr 2, pozycja 14). Z paragrafu 16 tego rozporządzenia wynika, że przy ustalaniu podstawy ekwiwalentu za urlop uwzględnia się wszystkie te składniki wynagrodzenia, które należały się pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Jeżeli więc pracownik rozwiązał z panem umowę 23 kwietnia, to przy wyliczaniu ekwiwalentu należało wziąć pod uwagę jego wynagrodzenie ze stycznia, lutego i marca. W przypadku pana byłego już pracownika obowiązuje ta właśnie zasada, z jednym małym "ale". Ponieważ pana pracownik chorował, przy obliczaniu wysokości ekwiwalentu powinien pan uwzględnić jego wynagrodzenie w trzech ostatnich miesiącach przed chorobą (czyli: pobory kierowcy z maja, czerwca i lipca 2000 r.).
Co do urlopu, to sprawa jest prosta. Za 2001 rok pracownikowi pana należał się urlop w całości (tj. 26 dni), za rok 2002 - urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia, czyli 4/12 z 26 dni (tj. 9 dni).
Jeżeli zaś chodzi o odprawę, to powinien pan ją naliczyć na podstawie zarobków pobranych przez kierowcę przed pójściem na zwolnienie lekarskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza