Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Work Service wycofuje się z konsorcjum zajmującego się stoczniowcami

Piotr Jasina [email protected] Fot. Andrzej Szkocki
Miały być 2 oferty dla każdgo stoczniowca, może nie być żadnej.
Miały być 2 oferty dla każdgo stoczniowca, może nie być żadnej.
Work Service wycofuje się z konsorcjum, które miało zapewnić stoczniowcom szkolenia i znaleźć pracę. Druga spółka, DGA obawia się, czy bez tego partnera jest w stanie zrealizować program monitorowanych zwolnień. Związkowcy żądają gwarancji od prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu. Pismo w tej sprawie dzisiaj skierują do ARP, ministra skarbu i premiera.

Ze stoczni do tej pory odeszło ponad 1000 pracowników. Dane ponad 300 trafiły już do Work Service, która wraz ze spółką DGA stworzyło konsorcjum by zrealizować program monitorowanych zwolnień stoczniowców.

Ponad 60 stoczniowców SSN jest już po rozmowach kwalifikacyjnych ze specjalistami Work Service. I w takim momencie, na skutek zamieszania wokół senatora Tomasza Misiaka, jednego z udziałowców Work Service, spółka wycofuje się z kontraktu.

- Obawiamy się, by ofiarami zamieszania nie zostali stoczniowcy - stwierdza Krzysztof Fidura, szef "Solidarności" Stoczni Szczecińskiej Nowa. - W piątek prezes DGA mówił nam, że rozważał również wycofanie się z kontraktu, bo Work Service to sprawdzony partner, na rynku jest mało firm, które mogą ją zastąpić. Poza tym program monitorowanych zwolnień firmy przygotowywały razem.

Związkowcy z Gdyni też się boją. Dlatego wspólnie wystosowali pismo do zarządcy kompensacji, prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu, szefa skarbu państwa i premiera żądając gwarancji, że program wpisany do specjalnej ustawy stoczniowej, zostanie zrealizowany.

Fidura podkreślił, że związkowców interesuje program, jego skuteczna realizacja. Nie ważne, jaka spółka to zrobi.

Andrzej Markowski, prezes Stoczni Szczecińskiej Nowa nie ukrywa, że afera wokół Work Service podważyła w dużej mierze wiarygodność całego procesu kompensacji. Przypomina, że program, który jest w tej chwili zagrożony, był podstawą umowy społecznej rządu i obu stoczni.

- Mam nadzieję, że szybko będzie wyłoniony podmiot, który płynnie wejdzie w rolę wycofującej się spółki - dodał prezes SSN.

Konsorcjum złożone ze spółek Doradztwo Gospodarcze DGA oraz Work Service miało się zająć kompleksowo doradztwem zawodowym, szkoleniami a na koniec zaoferować praće około 8 tys. stoczniowców ze Szczecina i Gdyni. Program ma być zakończony 30 czerwca 2010 roku. Stoczniowcom od momentu podpisania umowy zapewnia także przez 6 miesięcy świadczenia wysokości maksymalnie dwóch najniższych pensji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza