Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraz z feriami zimowymi, rozpoczęły się kontrole autokarów wycieczkowych. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Inspektorzy ITD w czasie ferii zimowych prowadzą częstsze kontrole autokarów wycieczkowych.
Inspektorzy ITD w czasie ferii zimowych prowadzą częstsze kontrole autokarów wycieczkowych. Główny Inspektorat Transportu Drogowego
Jak co roku w czasie ferii zimowych, inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego wraz z policją pod lupę biorą autokary wycieczkowe. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów oraz stan trzeźwości kierowców. Kontrole przeprowadzane są w całej Polsce – również na Pomorzu.

Kontrole autokarów są prowadzone w wyznaczonych punktach, na głównych szlakach komunikacyjnych oraz trasach w pobliżu zimowych kurortów. Każda kontrola to dokładna weryfikacja uprawnień, czasu pracy i trzeźwości kierowcy oraz stanu technicznego pojazdu. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, inspektorzy oceniają m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. Działania te umożliwiają wycofanie z ruchu pojazdów, które mogą stwarzać zagrożenie, a tym samym zapewniają wyższe poczucie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Są również elementem działań prewencyjnych, które podnoszą świadomość przewoźników i pasażerów – informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Należy zaznaczyć, że z roku na rok coraz mniej osób zgłasza potrzebę przeprowadzenia kontroli autokarów. Organizatorzy wycieczek i rodzice rzadziej sięgają po pomoc inspektorów, co ma związek m.in. z tym, że coraz częściej na trasy wyjeżdżają nowoczesne pojazdy, a nie wyeksploatowane autobusy samym wyglądem budzące wątpliwości, co do ich stanu technicznego. W zeszłe ferie (16.01-28.01.2023) w województwie pomorskim przeprowadzono 14 kontroli – nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Biorąc pod uwagę cały kraj, w ubiegłym roku w czasie ferii sprawdzono 1421 autokarów. W 36 przypadkach, ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, zatrzymano ich dowody rejestracyjne. W 9 przypadkach kontrole zakończyły się wydaniem zakazu dalszej jazdy. Wszyscy kierujący pojazdami byli trzeźwi.

Możesz zgłosić potrzebę kontroli

Jak podaje GITD, Wystarczy zgłoszenie od rodziców lub opiekunów dzieci, aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać, z odpowiednim wyprzedzeniem, telefonicznie lub drogą elektroniczną (e-mail) właściwemu terytorialnie Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Dane kontaktowe do poszczególnych WITD dostępne są na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gitd/witd.

Autokary wycieczkowe sprawdza również policja – także pod względem technicznym. Kontrolowane jest również wyposażenie pojazdu, uprawnienia kierującego i stan jego trzeźwości.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. W Słupsku miejsce kontroli pojazdów znajduje się przy Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Sobieskiego. Potrzebę kontroli można zgłosić pod nr 47 742 05 03 (pon.-pt. Godz. 8:00-15:00) lub 47 742 01 00 (całodobowo).

- Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji – radzą funkcjonariusze.

A GITD radzi, jak prawidłowo i bezpiecznie powinna przebiegać podróż autokarem:

  • podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów;
  • po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu;
  • autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pojazdu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci;
  • jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa – zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte;
  • przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże;
  • pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np. chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę;
  • należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza