Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazd do pracy na Zieloną Wyspę

(maw)/www.pomorska.pl
sxc.hu
Wybierasz się do pracy w Irlandii? Warto wiedzieć ile tam można zarobić.

Zaraz po przybyciu do Irlandii musimy wyrobić numer PPS (Personal Public Service Number). W Urzędzie Pomocy Społecznej (Social Welfare Office) należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek o wydanie wyżej wymienionego numeru PPS oraz o niezbędne dokumenty (dokument potwierdzający tożsamość oraz rachunki i list urzędowy z naszym imieniem, nazwiskiem oraz irlandzkim adresem zamieszkania).

Przyznany nam numer PPS należy okazać pracodawcy, by ten mógł odprowadzać za nas podatek do urzędu skarbowego. Z kolei pracownikom PPS pozwala on na korzystanie ze m.in. wszelkich świadczeń socjalnych.

Minimalna stawka za godzinę pracy w Irlandii wynosi 8,65 euro za godzinę. Natomiast stawki dla specjalistów czy osób z wyższym wykształceniem nigdy nie schodzą poniżej 10 euro. Pracownicy pensje otrzymują co tydzień.

Co istotne, za pracę w dni wolne, czyli niedziele i święta, pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Podobnie jest z godzinami nadliczbowymi. Prawo nie reguluje wysokości dodatkowej płacy, ale w zdecydowanej większości przypadków jest to 1,5 zasadniczej stawki godzinowej.

Jeśli już znaleźliśmy pracę, należy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Musimy tam dostarczyć formularz 12A.

W Irlandii są dwa progi podatkowe - próg podstawowy to 20 proc. Przychody roczne powyżej 32 tysiąca euro obwarowane są podatkiem na poziomie 42 proc. Składka na społeczne ubezpieczenie (PRSI) wynosi 6 procent i jest obowiązkowa dla każdego pracownika.

Przed wyjazdem do pracy do Irlandii warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ) w polskim NFZ. Udając się do lekarza za granicą należy upewnić się, czy ma on kontrakt z irlandzką państwową służbą medyczną (Health Services Executive - HSE, www.hse.ie). Takie kontrakty ma w Irlandii stosunkowo niewielu lekarzy ogólnych (General Practitioners - GP).

Listę lokalnych GP, jak też specjalistów, można uzyskać w lokalnych placówkach służby zdrowia. Przed rozpoczęciem wizyty należy przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i podkreślić, że wizyta ma się odbyć w ramach regulacji UE. Gdy pobyt w Irlandii trwa dłużej niż 3 miesiące, karta ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje zastosowania i Polaków obowiązują zasady takie same jak obywateli Irlandii.

Prywatna wizyta u lekarza domowego (lekarz ogólny) wynosi od 40 do 50 euro, u specjalisty - od 100 do 155 euro. Doba w szpitalu państwowym kosztuje ok. 40 euro, w szpitalu prywatnym- ok. 600 euro.

Źródło:
Niezłe zarobki w Irlandii - www.pomorska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza