Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie: Małe i średnie firmy nie inwestują i mało modernizują

Piotr Jasina [email protected] 91 481 33 34 Źródło: ZPPZ Lewiatan
Małe i średnie firmy nie są zbyt zadłużone, ale też niechętnie inwestują i nie modernizują produkcji - wynika z badań Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego Lewiatan.

 W ramach badań wykonanych za pieniądze unijne Lewiatan zbadał sytuację małych i średnich przedsiębiorstw w Zachodniopomorskiem. Eksperci określili mocne i słabe strony sektora oraz szanse i zagrożenia firm.

- Nasz region należy do przedsiębiorczych - podkreśla Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektorka Departamentu Badań i Analiz, główna ekonomistka Lewiatana. - Na 1000 mieszkańców przypada 53,3 przedsiębiorstwa. W Polsce wskaźnik ten średnio wynosi 43,8. Na naszym rynku dominują frimy mniejsze, pracuje w nich na 1000 mieszkańców 191,8 osób. Podczas gdy średnia krajowa to 231,3 osoby na 1000 mieszkańców). Jednak zatrudnienie na 1000 mieszkańców w sektorze małych i średnich firm jest porównywalne do średniej krajowej, i wynosi 13 osoby.Te dane pokazują już jak ogromne znaczenie dla rozwoju naszego regionu mają mikro, małe i średnie firmy.

Badania potwierdziły, że zachodniopomorskie firmy maja silniejszą niż w kraju reprezantacje w sektorach opieki medycznej i pomocy społecznej.

W budowaniu pozycji konkurencyjnej nasze przedsiębiorstwa koncertują się na jakości produktów i usług.

Rynek unijny ma znaczenie

- Dla zachodniopomorskich MSP dużo większe znaczenie niż w innych regionach kraju ma wspólny rynek unijny, zwłaszcza usługi - zauważa ekspertka Lewiatana. - Przedsiębiorcy wykazują też większą skłonność do współpracy handlowej z zagranicą niż przeciętne firmy w Polsce. Tworzy to większe szanse rozwoju, możliwość ekspansji zainteresowań z Niemiec, Skandynawii na inne rynki, także dalekie.

Nasze firmy cechuje także relatywnie niskie zadłużenie. Niechętnie korzystają z pieniędzy zewnętrznych.

 - W okresie kryzysu na rynkach finansowych może to być zaletą ale też ogranicza możliwość rozwoju tych firm - przyznaje ekonomistka Lewiatana.

Problemy finansowe

Mecenas Michał Lizak ekspert Lewiatana zwraca jednak uwagę, że coraz więcej firm zaczyna mieć problemy z płynnością finansową.

- Przybywa spraw dotyczących egzekucji niezapłaconych należności - dodaje. - Jest zdecydowanie mniej pieniędzy na rynku. A po wzroście podatków będzie jeszcze gorzej.

Jeszcze jedna cecha wyróżnia nas szczególnie na tle MSP z innych regionów kraju. Nasi przedsiębiorcy cenią bardzo kapitał ludzki, inwestują ponadprzeciętnie w rozwój pracowników.

Słabe strony

 Niestety, słabych stron w badanym sektorze jest sporo.

- Przede wszystkim nasze firmy w większości działają doraźnie, w krótkim okresie, nie opierają się na strategiach długofalowych, myślą raczej o przetrwaniu - dodaje prezes ZPPZ Lewiatan Anna Kornacka. - Nie wykazujemy też skłonności do innowacji. Jeśli już inwestujemy, to zwykle po to by powiększyć produkcję, a nie by modernizować i wprowadzać nowe technologie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza