Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim zadzownisz po straż pożarną

(map)
Strażacy muszą dojechać do pożaru jak najszybciej, Okazuje się jednak, że ich wozy bojowe nie mogą jechać szybciej niż 85 kilometrów na godzinę.
Strażacy muszą dojechać do pożaru jak najszybciej, Okazuje się jednak, że ich wozy bojowe nie mogą jechać szybciej niż 85 kilometrów na godzinę. Fot. archiwum
Kiedy strażacy ściągają koty z drzew? Czemu tak wolno jadą do akcji? Takie pytania często zadają nasi czytelnicy.
Zanim zadzownisz po straż pożarną

Strażacy muszą dojechać do pożaru jak najszybciej, Okazuje się jednak, że ich wozy bojowe nie mogą jechać szybciej niż 85 kilometrów na godzinę. Ograniczenia te wprowadzono w całym kraju z powodów bezpieczeństwa. Ustawodawca stwierdził bowiem, że napełnione kilkoma tonami wody i rozpędzone strażackie auta mogłyby siać zagrożenie w ruchu drogowym.

- Jeżeli rozpędzimy auto strażackie powyżej 85 kilometrów na godzinę to automatycznie odcinany jest dopływ paliwa do silnika - mówi Grzegorz Falkowski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo--Gaśniczej nr 1 w Słupsku.

Przepisami uwarunkowane jest także to, kiedy strażacy mogą ratować koty z drzew, a kiedy nie. Do ratowania kota mogą przyjechać na wezwanie mieszkańców, jeżeli zwierzę spędziło na drzewie kilka dni. Taka akcja jest wówczas traktowana jako ratowanie inwentarza ludzi.

- To normalne, że koty wchodzą na drzewa, więc i normalne, że z nich schodzą - zaznacza kapitan Zbigniew Stromski, naczelnik wydziału operacyjno-szkoleniowego słupskiej straży pożarnej. - Dopiero jeżeli kot jest tak bardzo wystraszony, że z drzewa nie schodzi przez dwa-trzy dni, jedziemy pomóc go ściągnąć. Wcześniej jednak doradzamy właścicielowi zastosować różne sposoby zwabienia go. na przykład, podstawienia pod drzewo puszki z rybą, aby głodny kot sam po nią przyszedł.

Słupscy strażacy dostają często także wezwania do ptaków, które wypadły z gniazda, rannych zwierząt lub przymarzniętych do lodu łabędzi. W takich przypadkach sami nie interweniują, ale oddają sprawę w ręce Straży Ochrony Zwierząt.

Kandydatów należy zgłaszać na kuponie zgłoszeniowym wyciętym z "Głosu" lub pobranym ze strony serwisu internetowego www.gp24.pl (kupon do pobrania po lewej - w formie obrazka lub do pobrania w ramce).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza