Zmieniła zameldowanie, a korespondencja nadal przychodzi na stary adres

Daniel Klusek daniel.klusek@mediaregionalne.pl Zaktualizowano 
– Korespondencję do mnie może przecież odbierać mój mąż. A nawet jeśli nie odbierze listu poleconego, to listonosz zostawi awizo. Po kilku dniach wróci i jeszcze raz będzie chciał doręczyć przesyłkę - mówi Pani Teresa.
– Korespondencję do mnie może przecież odbierać mój mąż. A nawet jeśli nie odbierze listu poleconego, to listonosz zostawi awizo. Po kilku dniach wróci i jeszcze raz będzie chciał doręczyć przesyłkę - mówi Pani Teresa. Zdjęcie poglądowe
Pani Teresa wyprowadziła się z mieszkania, w którym jest zameldowana. Jednak na ten adres wciąż przychodzi do niej korespondencja z urzędów. Poczta twierdzi, że nie może dostarczać takich listów na inny adres.

Pani Teresa ze Słupska z powodów rodzinnych kilka miesięcy te­mu musiała wyprowadzić się z mieszkania, w którym od wielu lat była zameldowana. Teraz mieszka kątem u koleżanki. Do swojego mieszkania nie może przychodzić ze względu na konflikt praw­ny ze swoim mężem.

- Niestety, cała korespondencja kierowana do mnie nadal przychodzi na stary adres. To dla mnie bardzo niekorzystna sytuacja, zwłaszcza gdy są to listy urzędów - mówi pani Teresa.

- Korespondencję do mnie może przecież odbierać mój mąż. A nawet jeśli nie odbierze listu poleconego, to listonosz zostawi awizo. Po kilku dniach wróci i jeszcze raz będzie chciał doręczyć przesyłkę. I ponownie zostawi awizo. Co z tego, skoro dokument nie dotrze do mnie i nie będę mogła odebrać listu na poczcie. W ten sposób nie będę mogła przyjść do urzędów na wyznaczony termin i nie będę mogła przedstawić swoich racji.

Kobieta poszła więc do urzędu pocztowego poprosić, aby korespondencja na jej nazwisko była kierowana na adres, pod którym ona obecnie przebywa.

- Niestety, nic tam nie załatwiłam, bo poczta nie może tego robić w przypadku najważniejszej dla mnie korespondencji - twierdzi słupszczanka.

- Poczta Polska umożliwia skorzystanie z żądania dosyłania przesyłek pod wskazany adres. Wystarczy, że klientka zgłosi to na piśmie w najbliższej placówce pocztowej. Takie zgłoszenie kosztuje 5,54 zł, klient płaci także każdorazowo za dosłanie przesyłki zgodnie z cennikiem. Maksymalny okres dosyłania korespondencji to 12 miesięcy - mówi Żaneta Czyżniewska z biura rzecznika Poczty Polskiej w Warszawie. - Usługą nie jest objęta korespondencja urzędowa z są­dów, urzędu skarbowego, prokuratury czy komornika. Szczegółowe informacje o tym znajdują się na formularzu, który klient wypełni w placówce.

Czytelniczka powinna więc poinformować stosow­ne instytucje o zmianie miejsca zamieszkania, podając właściwy adres do korespondencji.

- Dla sądu ważny jest ad­res faktycznego odbioru korespondencji, a nie adres zameldowania - mówi Agniesz­ka Kozłowska z sekcji rodzinnej Sądu Okręgowego w Słupsku. - Ta pani powinna przyjść do nas i w oświadczeniu wskazać adres dla korespondencji oraz wskazać pełnomocnika dla korespondencji.
Takim pełnomocnikiem jest najemca lub właściciel lokalu, w którym mieszka nasza czytelniczka.

- Osoba przez nią wskazana będzie odbierać listy, w których będzie się znajdować korespondencja kierowana do pani Teresy - mówi Ag­niesz­ka Kozłowska. - Złoże­nie oświadczenia z adresem dla korespondencji jest w interesie tej pani, ponieważ dwukrotne nieodebranie awiza traktowane jest jako prawidłowe doręczenie przesyłki.

Podobne oświadczenia słupszczanka powinna zło­żyć we wszystkich innych urzędach i instytucjach. Tyl­ko wówczas będzie mogła liczyć na to, że korespondencje adresowana na jej nazwisko zostanie jej skutecznie dostar­czona.

polecane: FLESZ: Niebawem zmiana czasu, jedna z ostatnich

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

12700milne
W dniu 14.11.2017 o 01:17, Luke napisał:

Powinna być możliwość przekierowania korespondencji z urzędów lub sądów w każdej placówce Poczty, jakiś centralny system.

Ciekawe, a wystarczy się wymeldować z trefnego adresu i problemu nie ma ;)

 

L
Luke

A ile jest instytucji, urzędów i sądów w Polsce do których ta Pani powinna była złożyć oświadczenie o zmianie adresu? 500, 1000? To niewykonalne. Powinna być możliwość przekierowania korespondencji z urzędów lub sądów w każdej placówce Poczty, jakiś centralny system.

G
Gość
W dniu 15.12.2015 o 15:46, Anna napisał:

Mam podobny przypadek, tez irytujący.Jestem zameldowana pod adresem, z którym już nie mam wiele wspólnego (nie ma tam nikogo, kto moglby powiadomić mnie o awizo, tym bardziej odebrać)... Praktycznie wszędzie zmieniłam już adres do korespondencji. ALE OSTATNIO wpadłam na fotoradar, niestety nie wiem dokładnie w którym miejscu :( Nie mogę sprawdzić mandatu bo nei ma centralnej ewidencji mandatow z fotoradaru. Policjant poinstruował mnie, ze powinnam wyslac zapytanie do KAZDEJ mozleiwej gminy w Polsce (!!!); nie mogę zaplacic mandatu bo nie będę wiedziała ze przyszedł na poczte. Dwukrotne awizo oznacza odbior przesylki. Za chwile okaze się, ze windykator (już pod dobrym adresem) wręczy mi pismo z mega kasa za odsetki.... :(.Bardzo chce zaplacic mandat ale nie mam jak :( Czy ktoś wie, co można zrobić w takiej sytuacji? 

 

Nie martw się ,windykator przyjdzie pod adres , gdzie jesteś zameldowana !

 

 U mnie już 3 razy byli komornicy do poprzedniej lokatorki , która nie mieszka tutaj ponad 6 lat i ma inne zameldowanie.

 

 Czasami nie wiem czy śmiać się , czy płakać !?

A
Anna

Mam podobny przypadek, tez irytujący.

Jestem zameldowana pod adresem, z którym już nie mam wiele wspólnego (nie ma tam nikogo, kto moglby powiadomić mnie o awizo, tym bardziej odebrać)... Praktycznie wszędzie zmieniłam już adres do korespondencji. ALE OSTATNIO wpadłam na fotoradar, niestety nie wiem dokładnie w którym miejscu :( Nie mogę sprawdzić mandatu bo nei ma centralnej ewidencji mandatow z fotoradaru. Policjant poinstruował mnie, ze powinnam wyslac zapytanie do KAZDEJ mozleiwej gminy w Polsce (!!!); nie mogę zaplacic mandatu bo nie będę wiedziała ze przyszedł na poczte. Dwukrotne awizo oznacza odbior przesylki. Za chwile okaze się, ze windykator (już pod dobrym adresem) wręczy mi pismo z mega kasa za odsetki.... :(.

Bardzo chce zaplacic mandat ale nie mam jak :( Czy ktoś wie, co można zrobić w takiej sytuacji? 

G
Gość

tylko niewiesz jaka instytucja za miesiąć będzie miała do nas sprawe

Q
Quasimodoxxl

Jest jeszcze coś takiego jak "adres do korespondencji", który można podać w instytucjach, gdzie załatwiamy jakieś sprawy.  (Nie wiem tylko jak to wygląda przy listach poleconych).

o
osiol nad oslami 252

 

 

.......weź gumowy młotek i.....


W dniu 13.09.2013 o 07:08, szadoł napisał:

Przepis art. 139 KPK wprost stanowi, że jeżeli strona, nie podając adresu, zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, pismo wysłane na ten adres uważa się za doręczone.DoW 1971, nr 2, poz. 16, postanowienie SN z dnia 06.07.1971, V KRN 230/71, OSPiKA 1972, nr 3. poz. 55 a aprobującą glosą F. Prusaka, OSPiKA 1972, nr 3, s. 137). .......weź gumowy młotek i.....

   tak na chlopski rozum  - gumowy  mlotek nalezy zastapic stalowym i to wielkim  i ciezkim  by  pojac  iz to co niemozliwe bylo mozliwe

s
szadoł
W dniu 13.09.2013 o 05:24, gość napisał:

...ponieważ dwukrotne nieodebranie awiza traktowane jest jako prawidłowe doręczenie przesyłki.-hahahahaWeź gumowy młotek i....

Przepis art. 139 KPK wprost stanowi, że jeżeli strona, nie podając adresu, zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, pismo wysłane na ten adres uważa się za doręczone.
Doręczyciel opatruje przesyłkę nieodebraną adnotację w brzmieniu: "awizowano dwukrotnie i nie podjęto w terminie" lub "adresat wyprowadził się". Taka informacja, że adresat zmienił miejsce zamieszkania lub pobytu nie daje podstawy do dokonania doręczenia zastępczego, przewidzianego w art. 133§1 i 2 KPK, natomiast jeżeli strona nie podała nowego adresu, informacja ta stanowi wystarczającą, w myśl art. 139§1 KPK podstawę do uznania skuteczności doręczenia stronie przesyłki pod adresem dotychczasowym (postanowienie SN z dnia 5 lipca 2012 roku, VKK 45/10, OSNKW 2010, nr 9, poz. 83).
W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjęto, że aby doręczenie było prawnie skuteczne, muszą zostać spełnione wymogi zgodnie z regulacją przewidzianą w art. 133§1 i 2 KPK oraz § 6 i 7 cytowanego wyżej rozporządzenia, natomiast dniem doręczenia pisma w sposób przewidziany w dyspozycji art. 133§2, w przypadku, gdy adresat nie odbiera przesyłki listowej poleconej mimo jej dwukrotnego awizowania, uznaje się ostatni dzień siedmiodniowego terminu oznaczonego przy powtórzeniu czynności zawiadomienia (wyrok SN z dnia 16.07.2009 r., KK48/09, R-OSNKW 2009, poz. 1559, uchwała SN z dnia 17.12.1970, VI KZP 60/70, OSNKW 1971, nr 2, poz. 16, postanowienie SN z dnia 06.07.1971, V KRN 230/71, OSPiKA 1972, nr 3. poz. 55 a aprobującą glosą F. Prusaka, OSPiKA 1972, nr 3, s. 137).

 

.......weź gumowy młotek i.....

m
m

Panie redaktorze, kobieta zmieniła zameldowanie, czy adres zamieszkania / korespondencyjny? Sam tytuł artykułu mylący i ukazuje jak próbuje się zrobić sensację z oczywistych spraw.

g
gość

...ponieważ dwukrotne nieodebranie awiza traktowane jest jako prawidłowe doręczenie przesyłki.

-hahahaha

Weź gumowy młotek i....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3