Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS może nas ukarać za spóźnienie

Joanna Boroń [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Archiwum
Zgodnie z przepisami wystawione nam przez lekarza zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinniśmy dostarczyć swojemu płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.
Zgodnie z przepisami wystawione nam przez lekarza zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinniśmy dostarczyć swojemu płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.
- Dostałam zwolnienie na opiekę nad dzieckiem - opowiada Czytelniczka ze Szczecinka. - Nie miałam jak dostarczyć świstka do pracy. Kadrowa postraszyła mnie, że dostanę mniej pieniędzy!

Zgodnie z przepisami wystawione nam przez lekarza zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinniśmy dostarczyć swojemu płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Jeśli tego nie zrobimy, rzeczywiście możemy ponieść finansowe konsekwencje.

W przypadku, gdy ubezpieczony dostarczy zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA, po upływie 7 dni od daty jego otrzymania, zasiłek chorobowy ulega obniżeniu o 25%, począwszy od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Zasada jest stosowana również do zaświadczeń lekarskich, w których została orzeczona opieka nad dzieckiem chorym lub innym chorym członkiem rodziny. Wysokość zasiłku opiekuńczego może też być więc obniżona o 25%.

Sankcji tej nie stosuje się gdy ubezpieczony udowodni, że nie dostarczył zaświadczenia lekarskiego w wymaganym terminie z przyczyn od niego niezależnych.

Jako datę otrzymania przez nas zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza, chyba, że udowodnimy, że otrzymaliśmy je w terminie późniejszym. Przy ustalaniu terminu 7 dni na dostarczenie zwolnienia lekarskiego nie uwzględnia się dnia, w którym otrzymaliśmy to zaświadczenie.

Nie w każdym jednak przypadku przekroczenie terminu 7 dni pozwala na zastosowanie sankcji np. gdy zwolnienie lekarskie jest zbyt krótkie, tj. wystawione na mniej niż 8 dni, albo zwolnienia lekarskie pokrywają się, a obniżenia zasiłku należałoby dokonać za okres wypłacony na podstawie poprzedniego zaświadczenia lekarskiego.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza