Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

20 lat wodociągów w Szczecinku

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 347 35 99
20 lat wodociągów w SzczecinkuPWiK zatrudnia dziś 164 osoby.
20 lat wodociągów w SzczecinkuPWiK zatrudnia dziś 164 osoby. Rajmund Wełnic
Szczecineckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji hucznie obchodziło 20-lecie istnienia. Umowę spółki spisano w czerwcu 1992 roku. Firma powstała poprzez wydzielenie z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Na starcie wodociągi zatrudniały 104 osoby. Dziś 164, ale pamiętajmy, że kilka lat temu do PWiK dołączono firmy wodno-kanalizacyjne z Barwic, Białego Boru, Bornego Sulinowa i Grzmiącej. Taki był wymóg udziału w unijnym projekcie dorzecza Parsęty.

Wystartował on w roku 2006 i dziś praktycznie jest ukończony przenosząc firmę w XXI wiek. Dodajmy od razu, że kosztem około 330 milionów złotych. Za tyle bowiem zmodernizowano całą niemal gospodarkę wodno-ściekową na terenie gmin powiatu.

Zbudowano m.in. 315 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 283 kilometrów wodociągów, ponad 200 przepompowni ścieków, czy gruntowanie zmodernizowano 5 oczyszczalni ścieków. W tym największą i najdroższą (23 mln euro) oczyszczalnię ścieków w Szczecinku. Bez unijnej dotacji nigdy nie byłoby to możliwe.
 

Początki wodociągów są oczywiście znacznie starsze. Po wojnie w roku 1950 Miejska Rada Narodowa w Szczecinku utworzyła MPGKiM.

Firma zajmowała się nie tylko oczyszczaniem miasta, utrzymywaniem zasobów mieszkaniowych, czy dostarczaniem ciepła, ale też komunikacją miejską, prowadziła rzeźnię (!), hotel, gazownię i łaźnię, cmentarz, czy dbała o zieleń miejską.

Ba, po licznych przekształceniach i zmianach nazwy zajmowała się także uprawą roślin szklarniowych - miejskie szklarnie jeszcze do końca lat 80. działały w rejonie obecnej ulicy Szafera. W roku 1974 powstało Powiatowe PGKiM, które objęło - oprócz Szczecinka - także Barwice, Okonek, Czaplinek i Biały Bór.

Kto by wówczas pomyślał, że po kilkudziesięciu latach historia zatoczy koło i przy okazji realizacji wielkiej unijnej inwestycji wodno-kanalizacyjnej jeden ze spadkobierców dawnej "komunalki", czyli PWiK znowu swoją działalnością obejmie cały powiat szczecinecki?

Lata 70. XX wieku to epoka czynów partyjnych i społecznych. Klimat tych czasów oddają archiwalne zdjęcia załogi i kierownictwa firmy w odświętnych strojach porządkujących tereny zielone. Ale też trzeba przyznać, że PGKiM był czołową firmą tego typu w Polsce, a osiągnięć gratulował jej nawet sam Edward Gierek, pierwszy sekretarz PZPR.
 

W tym molochu ważną działką były oczywiście wodociągi. Z początku odziedziczyły całą poniemiecką infrastrukturę - ze stacją filtrów i ujęciem wody w okolicach ulicy Wodociągowej. I oczywiście nieczynną obecnie wieżą ciśnień ulokowaną nieopodal. Wraz z rozwojem Szczecinka ujawniły się wszelkie słabości sieci wodno-kanalizacyjnej i kłopoty za zaopatrzeniem w wodę.

W latach 70. napełnienie wanny, czy zrobienie prania w mieszkaniu na 4. piętrze za dnia graniczyło z cudem. Ludzie kąpali się i prali więc po nocach. Problem rozwiązała budowa ujęcia wody i stacji uzdatniania w Bugnie po latach oficjalnie oddanej do użytku w roku 1989.

Dodajmy, że pierwsze studnie w tym rejonie wywiercono już pod koniec lat 60. Wodę dla miasta i okolic czerpie się dziś z 8 studni głębinowych z pokładów na poziomie 122 metrów. W roku 1987 ruszyła także oczyszczalnia ścieków przy ulicy Rybackiej.

Wkrótce okazało się, że oczyszczalnię (notabene i ujęcie i oczyszczalnię zaplanowano z rozmachem dla 80-tysięcznego miasta) trzeba było wkrótce modernizować. Było to jedno z pierwszych zadań nowej spółki PWiK i samorządu wybranego w wolnych wyborach w roku 1990.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza