Galeriom handlowym, od chwili kiedy zaczęły pojawiać się w polskich miastach, towarzyszą różne opinie. Jedni nazywają je świątyniami handlu u rozrywki, inni - tzw. ich przeciwnicy - mówią, że są to punkty do niekontrolowanego wydawania pieniędzy. Jednak obiektywnie należy stwierdzić, że galerie handlowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia - handlowego, gastronomicznego, rozrywkowego. Co więcej, dla wielu osób wizyta w galerii handlowej stała się nawet stylem spędzania wolnego czasu.
Galerie handlowe w Słupsku powstawać zaczęły na początku XXI wieku. Ale odwołując się do historii mieliśmy już w Słupsku kilka obiektów, w których w jednym miejscu zgrupowano punkty handlowe różnych branż, choćby dom towarowy przy pl. Zwycięstwa czy Rolniczy Dom Towarowy przy ul. Kopernika.
Galeria Podkowa czyli prekursor
Pierwszym obiektem w Słupsku, o którym można mówić, że spełniał wymogi galerii handlowej, była Galeria Słupsk. Inwestorem i właścicielem obiektu jest Społem PSS w Słupsku.
Galeria powstała przy ul. Starzyńskiego, w miejscu, gdzie kiedyś był spożywczy supersam "Dom Chleba" oraz zespół kilku placówek handlowych i gastronomicznych działających na placu w kształcie podkowy - stąd nazwa galerii.
Otwarcie Galerii Słupsk nastąpiło w kwietniu 2003 roku. Na 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni około 2 tysiące metrów zajmują punkty sprzedaży. 900 metrów ma samoobsługowy spożywczy na parterze.
Galeria Podkowa była pierwszym obiektem w Słupsku, w którym zainstalowano ruchowe schody. Nieco później obok galerii dobudowano wielopoziomowy parking dla klientów, który również nie miał wcześniej odpowiednika w mieście.
Centrum Handlowe Jantar
Największą galerią handlową w Słupsku jest Centrum Handlowe Jantar przy ul. Szczecińskiej. Obiekt zbudowano na terenie dawnej fabryki sprzętu okrętowego Sezamor.
Centrum zostało otwarte we wrześniu 2008 roku. Na powierzchni ok. 23 tys. m2 zlokalizowano 70 lokali, a przed centrum wybudowano parking na 650 pojazdów.
Później CH Jantar było rozbudowywane. W listopadzie 2011 r. oferta poszerzyła się o dobudowaną część, w której zlokalizowano sklepy ze znanymi markami modowymi. Pół roku później w ofercie pojawiła się duża strefa gastronomii i rozrywki, w tym m.in. z Multikinem. W sumie powierzchnia CH Jantar to 57,2 tys. m2 całkowitej powierzchni użytkowej.
Galeria Słupsk w centrum miasta
Pod koniec października 2008 r. otwarto Galerię Słupsk. Powstała przy ul. Tuwima. Kiedyś znajdował się stary rolniczy dom towarowy. Kiedy go rozebrano, przez lata teren świecił pustką.
Budowa Galerii Słupsk wystartowała w 2007. Nie obyło się bez problemów, takich jak podmokły teren. Konieczne było wbicie w ziemię specjalnych pali stabilizujących, co z kolei miało być przyczyną pękania ścian w sąsiadujących budynkach.
O ile CH Jantar budowany był "w szerz", o tyle Galeria Słupsk pięła się w górę. To zrozumiałe ze względu na szczupłość działki, na którym powstawał obiekt. Zatem Galeria Słupsk ma trzy poziomy handlowe i dwa poziomy parkingu, który jest zlokalizowany na dwóch najwyższych poziomach.
Całkowita powierzchnia Galerii Słupsk sięga 84 tys. m2, natomiast użytkowa 36 tys. m2.
Ponowne otwarcie galerii handlowych - warunki
Od 4 maja otwarcie galerii handlowych ma przebiegać pod następującymi warunkami:
- limit osób w obiekcie - 1 osoba na 15 m kw.,
- klienci są zobowiązani do zachowania co najmniej 2 m odległości od siebie oraz do zasłaniania twarzy,
- po każdym kliencie korzystającym z przebieralni sklepy są zobowiązane do dokładnego czyszczenia tych pomieszczeń,
- właściciele galerii muszą zainstalować pojemniki z płynem do dezynfekcji (przy wejściach, przy toaletach, przy kasach)
- strefy zabaw i restauracyjne nadal będą zamknięte.
Zobacz także: Nakaz zakrywania twarzy i nosa
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?