Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

630 tysięcy złotych ma kosztować remont kościoła w Wołczy Wielkiej. Zajmie się tym gmina Miastko (ZDJĘCIA, WIDEO)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Kościół w Wołczy Wielkiej
Kościół w Wołczy Wielkiej Andrzej Gurba
Na 630 tysięcy złotych oszacowano koszty kompletnego remontu starego kościoła w Wołczy Wielkiej (gm. Miastko). Część dokumentacji jest już gotowa. Jeszcze w tym roku zostaną wykonane prace zabezpieczające.

Akt notarialny był w styczniu 2020 roku

W styczniu br. w siedzibie Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie podpisany został akt notarialny pomiędzy Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w RP i gminą Miastko. Na jego mocy gmina przejęła (na zasadzie darowizny) działkę z kościołem i terenem cmentarza.

XIX-wieczny neoromański, kamienny kościół w Wołczy Wielkiej niszczeje od kilku lat. Jeszcze w 2015 roku odbywały się tam sporadyczne katolickie msze, bo obiekt był wówczas dzierżawiony przez rzymskokatolicką parafię w pobliskich Miłocicach. Proboszcz z Miłocic wymówił dzierżawę, m.in. z uwagi na koszty. Mieszkańcy Wołczy przez jakiś czas mieli msze w miejscowej świetlicy. Teraz dojeżdżają do kościoła w Miastku.

Kościół jest w bardzo złym stanie

Kościół w Wołczy Wielkiej z zewnętrz wygląda dobrze, gorzej jest w środku. Przy wejściu z dachu cieknie woda. Leje się ona także po ścianach. W wielu miejscach odpadły grube warstwy farby i tynku. Niszczeją także drewniane schody, zapada się posadzka. Remontu wymaga wiele innych elementów.

W tym roku 15 tys. zł., w przyszłym więcej

- W tym roku planujemy przeznaczyć 15 tysięcy złotych m.in. na zabezpieczenie dachu kościoła, bo są przecieki – mówi Kazimierz Kozieł, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Miastku. – Kosztorys prac remontowych wynosi 630 tysięcy złotych. Zakładamy wymianę całego dachu, izolację fundamentów, wykonanie instalacji elektrycznej, odrestaurowanie chóru, wymianę posadzek, wzmocnienie murów, odbudowę schodów. Najważniejsza jest wymiana dachu. Te prace powinny być wykonane w 2021 roku. Konieczne jest ich uzgodnienie z konserwatorem, bo obiekt znajduje się w ewidencji zabytków.

Historia rozmów przed przekazaniem kościoła

Z propozycją przekazania nieruchomości Kościół Ewangelicko-Augsburski wystąpił w 2018 r. Strony uzgodniły wówczas, że gmina Miastko przejmie w formie darowizny obiekt sakralny wraz z cmentarzyskiem na cele publiczne, tj. kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Nieco ponad rok temu Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, tuż przed podpisaniem aktu notarialnego, zmienił warunki. Według ustaleń gmina Miastko miała otrzymać budynek kościoła i przyległy teren (m.in. z dawnym cmentarzem). Kościół Ewangelicko-Augsburski jednak w ostatniej chwili chciał dodać zapis o zdemontowaniu jednego z dwóch dzwonów. Na to nie zgodził się ówczesny burmistrz Miastka Roman Ramion, stojąc na stanowisku, że dzwon stanowi integralną część świątyni. Ratusz wysłał wtedy pismo, w którym deklarował chęć dalszych rozmów. Nie było odzewu, aż do teraz.

Dodajmy jeszcze, że pod koniec 2018 r. pismo do biskupa wystosowali spadkobiercy fundatorów kościoła (rodzina von Massow), którzy prosili o przekazanie obiektu samorządowi na wcześniej ustalonych

Gmina poszuka pieniędzy

Gmina Miastko będzie szukała zewnętrznych źródeł finansowania remontu. Władze myślą o funduszach norweskich albo o środkach z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza