Nasza Loteria

Cerkiew św. Jerzego w Bytowie będzie remontowana. Wkrótce wymienią okna (WIDEO)

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
Bytowska cerkiew to jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków miasta. Dach już został odresturowany, teraz czas na pozostałe prace.

Cerkiew świętego Jerzego to jeden z najważniejszych zabytków Bytowa. Świątynia będzie odrestaurowana. Pieniądze na przedsięwzięcie pochodzą z rządowego programu.

Region bytowski otrzyma ponad 10 mln zł w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. To środki na wsparcie obiektów zabytkowych, które służą celom społecznym w regionie.

- Dbałość o tradycję i obiekty kulturalne już wielokrotnie przejawiały się w polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości. To troska o dziedzictwo kulturowe, zachowanie naszej tożsamości i budowanie narodowej wspólnoty. Za każdym razem gdy odwiedzałem region, zgłaszali mi państwo potrzebę odnowy wielu budynków. Dlatego tak bardzo się cieszę, że aż tyle obiektów z regionu bytowskiego uzyskało dofinansowanie z tego programu. Mam nadzieję, że będzie to też motor napędowy dla branży turystycznej – mówi Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu i poseł PiS z regionu.

Bytowski ratusz na remont cerkwi otrzyma 490 tysięcy złotych.

- To będzie kolejny etap prac, wcześniej za pieniądze z budżetu gminy wymieniono dach - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Teraz czas na okna. Pieniądze zostaną również wydane na drobne prace restauratorskie.

Jedna z najstarszych parafii w Bytowie

Greckokatolicka parafia św. Jerzego w Bytowie jest jedną z najstarszych parafii w Polsce. W maju 1947 roku w okolice Bytowa przywieziono w ramach deportacyjnej akcji „Wisła” ludność narodowości ukraińskiej z okolic Przemyśla, Sanoka i Leska. W sierpniu tego samego roku przywieziono drugi transport ludności ukraińskiej z powiatu sokalskiego.

Razem z przesiedleńcami przywieziono także dwóch ukrywających się księży greckokatolickich, którzy potajemnie odprawiali msze święte swoim wiernym. Tymi księżmi byli ks. Teodor Seredyński z żoną i córką, oraz ks. Paweł Harenza.

Do 1989 roku wszystkie nabożeństwa były odprawiane się w łacińskim kościele św. Katarzyny. W 1982 roku wspólnota greckokatolicka nabyła zrujnowany poewangelicki kościół św. Jerzego po czym odremontowała go przystosowując wnętrze do wymogów liturgicznych obrządku wschodniego. Cerkiew została poświęcona w 1989 roku. Na jej wyposażeniu jest tabernakulum z XVII w. przywiezione z cerkwi św. Paraskewy w Surochowie, ikonostas, barokowe rzeźbione stelle i chór, malowidła ludowe. Cerkiew zwieńczona jest kopułą w stylu architektury bizantyjskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza