Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pomorska w Słupsku monitoruje obce gatunki roślin

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, podczas monitoringu pola testowego.
Dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP, podczas monitoringu pola testowego. Akademia Pomorska
Akademia Pomorska w Słupsku uczestniczy w projekcie kontroli i zwalczania obcych gatunków roślin. To pilotażowy program ochrony przyrody dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Projekt o nazwie „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną” wdrożyła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jego celem jest ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej oraz wzrost odporności rodzimych ekosystemów na presję inwazyjnych gatunków obcych.

Inwazje biologiczne obcych gatunków uznawane są obecnie za jedno z największych zagrożeń dla światowej przyrody. Jest to jeden z najmniej przewidywalnych i najbardziej dynamicznych procesów przyrodniczych będących skutkiem rozwoju cywilizacji.

Przyrodnicy wyjaśniają, że inwazyjne gatunki roślin, które nie są rodzime dla flory Polski mogą powodować szkody w środowisku i gospodarce oraz negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. W szczególności inwazyjne gatunki obce oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną.

Do jednych z najbardziej uciążliwych inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia należą rdestowce: ostrokończysty, sachaliński oraz czeski (inaczej pośredni), które szczególnie negatywnie wpływają na skład i bogactwo gatunkowe zbiorowisk roślinnych, zmniejszając populacje gatunków rodzimych lub całkowicie je eliminując.

Projekt zwalczania takich roślin realizuje konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, w skład którego wchodzą Eco Future w Nysie, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach oraz Akademia Pomorska w Słupsku.

Słupska uczelnia monitoruje pole doświadczalne w Redzikowie, na którym rosną rdestowce. To okazałe rośliny wieloletnie, wykazujące duże zdolności rozmnażania. Głównym źródłem inwazji są przede wszystkim szybko rosnące kłącza, które rozrastają się na odległość nawet 20 metrów od rośliny macierzystej, oraz pędy o dużej zdolności regeneracji z równie szybkim tempem wzrostu (nawet do 15 cm na dobę).

Działania Akademii Pomorskiej koordynuje rektor uczelni dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. AP współpracując z zespołem w składzie: dr hab. Zbigniew Sobisz, prof. AP oraz dr Mariola Truchan z Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody w Instytucie Biologii i Nauk o Ziemi.

Naukowcy testują usuwanie rdestowców z wykorzystaniem trzech metod: uprawa gleby, siatkowanie, wielokrotne koszenie.
Łączna kwota projektu wynosi blisko 7 mln zł, z czego ponad 800 tys. zł to kwota przeznaczona dla Akademii Pomorskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza